Manşet

Dersim’de devletin saldırılarına karşı yürüyüş

 

Dersim: Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin son gününde her sene olduğu gibi Dersim’de yok edilmeye çalışılan doğaya, yozlaştırılmak istenen kültüre sahip çıkmak için ve Dersim’de yapılmak istenen barajlara karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yüzlerce kişi Seyit Rıza Parkı’nda bir araya gelerek Dersim’in sorunlarının tartışıldığı bir forum düzenledi. Forumda şehit anaları, köylüler, gençler, başka şehirden gelenler ve devrimci, demokrat kurumların temsilcileri söz hakkı alarak tartışmalara dahil oldu. Dersim Munzur Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Yusuf Topçu söz alarak, Dersim’in insansızlaştırma politikalarını hatırlatarak devletin bunu adım adım gerçekleştirmeye çalıştığı belirtti.

Peri Vadisi’nde yaşananlara değinen Topçu, halkın malına zorla el konulduğunu vurguladı. Ayrıca Topçu, artık bu baskılara sessiz kalınmaması gerektiği ve mücadeleyi hep birlikte yükseltme çağrısıyla sözlerini bitirdi. Şehit analarının da devletin Dersim üzerindeki saldırılarına karşı Dersim’e sahip çıkmak gerektiği konusundaki konuşmaları da kitle tarafından uzun dakikalar boyunca alkışlandı.

Forumun ardından Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin (YÇKM) hazırladığı folklor gösterisi de ilgiyle izlendi. Folklor oyununun sonunda gerçekleştirilen tiyatro oyununda Dersim’de yapılan barajların ve siyanürlü altın aramasının Dersim topraklarında yarattığı, yaratacağı olumsuz sonuçlar etkili bir şekilde işlenirken tiyatro içerisinde köylü kadına yönelik cinsiyetçi küfürlerin kullanılması da eleştirilmeye değer bir noktadır.

Tiyatronun ardından kitle büyük bir coşkuyla yürüyüşe geçti. “Munzur özgür akacak”, “İşgali Limak Peri’den defol”, “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Katil devlet hesap verecek” vb. sloganların sık sık haykırıldığı yürüyüşte “Dêrsimde bendu nêwazeme” dövizlerinin taşınması da dikkate değerdi. Yürüyüş sonunda 5 dakikalık oturma ve uzanma eylemi gerçekleştirildi. 5 dakika boyunca eylemi gerçekleştiren kitle sloganlarla eyleme son verdi.

Munzur Çevre Derneği, Partizan ve birçok devrimci demokrat kurumun da destek verdiği yürüyüşe BDP Milletvekili Sabahat Tuncel, sanatçı Ferhat Tunç ve Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin de katıldı.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu