Güncel

Dersim’de “büyük” operasyon; köylülere zulüm!

Dersim: Dersim’de TC ordusu tarafından başlatılan operasyonlar sonucu Dersim köylüleri 90’lı yıllardaki uygulamalara maruz kalıyor. Dersim-Hozat karayolu jandarma ve özel hareket timleri tarafından kesilerek, bölgede yaşayan köylülerin şehir merkeziyle ulaşımları engellenmektedir.

Tunceli valiliği ise; “Tunceli İl Jandarma Komutanlığınca devam etmekte olan askeri çalışmalar nedeniyle koordinatları belirlenen alanlara İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi gereğince, 6 Ekim 2012 günü saat 00.01’den itibaren 45 gün süreyle yasaklama getirilmiş olup, belirlenen alanlara yaklaşılmaması” şeklinde bir açıklama yaptı. Köylüler şehir merkezinde yaşayan akrabalarını arayarak yiyecek sıkıntısı yaşadıklarını, köylerinden çıkmalarına izin verilmediğini belirtiler. Yolun kesilmesi nedeniyle Xozat (Hozat) merkezde yaşayan halk da Pertek üzerinden Dersim merkeze gelmek zorunda kalmaktadır.

Yol boyunu zırhlı araçlarla dolduran TC askeri ise Çiçekli, Demirkapı, Çılga, Çığırlı Altınyüzük, Düzpelit, Çalkıran, Geyiksuyu köyleri, Dinar vadisi ve Beyazdağ bölgesinde hava destekli yoğun bir operasyon gerçekleştirmektedir. TİKKO, HKO ve HPG gerillalarının faaliyet yürüttüğü alanda zaman zaman çatışmalar yaşanmaktadır. Çatışmaların sonuçlarına ilişkin henüz bir bilgiye ulaşılamamıştır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu