Manşet

Dersim’de Barajı Protesto Eden Kitleye Ateş Açıldı! YENİLENDİ (video-haber)

Dersim: Peri Suyu’na yapılmak istenen barajı protesto eden dersim halkına jandarma ve LİMAK şirketinin güvenlikleri tarafından ateş açıldı.

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı olan aşağı Doluca’da yapılmak istenen baraja karşı 1 yılı aşkın bir süredir direniş de olan yöre halkı, çevreciler ve devrimci kurumlar, 12. Munzur Doğa ve Kültür Festivali kapsamında yapılmak istenen Pembelik Barajı’na karşı bir eylem örgütledi.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurmasına karşın baraj yapımına devam eden LİMAK şirketine tepki gösteren yüzlerce kişi saat 25 Temmuz günü15.30 da Paş köprüsünde bir araya gelerek baraj şantiyesinde doğru yürüyüşe geçti. “Faşizme karşı omuz omuza”, “ Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”, “Ağa-patron devletini yıkacağız halk iktidarı kuracağız” “Katil Limak Dersim’den defol” sloganlarının atıldığı eylemde kitlenin coşkusu ve öfkesi dikkat çekiciydi.

Sloganlarla şantiye alanına gelindiğinde ise şirkete giren tüm yolların kumlarla ve tel örgülerle kapalı olduğunu gören kitle tel örgüleri keserek inşaat alanına doğru yürüyüşe devam etti.

Uzun namlulu silahlarla kitlenin önünü kesen özel güvenlikler kitlenin üzerine ateş edince kitle kurşunlara taşlarla karşılık verdi. Şantiye girişine kadar devam eden çatışmalarda kitle kolluk güçlerini şantiye girişine kadar kovaladı. Şantiye girişinde sona eren çatışmaların ardından kitle adına burada açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada pembelik barajının katliamı bir başka adı olduğu vurgulanarak barajın yapımına karşı direnişin devam edeceği vurgulandı.

Direnerek kazanacağız

Açıklamanın ardından kolluk güçlerinin tacizleri devam etti. Kitle üzerine uzun namlulu silahlarını doğrultan kolluk güçleri ile kitle arasında tekrar çatışma çıktı. Şantiye içine taşan çatışmada kitle insiyatifi eline alarak büyük bir öfkeyle şantiye alanını ateşe verdi.  Depolarda bulunan kimyasalların yanması sonucu gökyüzünü duman sardı. Ayrıca şirkete bağlı bir aracıda ateşe veren kitle inşaat alanında bulunan iş makinelerini ve çeşitli araç gereçleri de parçaladı. Yaklaşık üç saat süren çatışmalarda Baraj güvenliğini sağlaması için inşa edilen karakoldan sürekli kitleye ateş edildi.  Yapılan eylem süresince çalışan işçilere ajitasyon konuşmaları yapılarak “barajların doğayı katlettiği ve böylesi bir işte çalışmamaları gerektiği” belirtildi. Köylülere Nazımiye halkına da seslenilen konuşmalarda LİMAK şirketinin oyununa gelmeyin bir torba çimento bir kepçe kum için Peri Suyunu egemenlere kaptırmayın” denildi. Kitle daha sonra sloganlar eşliğinde festivalin yapılacağı alana gitti.

Peri Suyundan gözlemler: Şantiye alanını çepeçevre tel örgülerle çeviren LİMAK şirketi silahlı özel güvenlikler tutmuş ve sürekli bölge halkına saldırıda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde bir çobanı öldüresiye döven kolluk güçleri, bir yılı aşkın bir süredir kurulu olan direniş çadırına da silahlı saldırı düzenliyor.

Yaşam alanlarını savunan  bölge halkı, barajların yapılmasının onlara göç getireceğini söyleyerek barajın yapılmasını istemiyoruz, yaptırmayacağız diyorlar.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu