Emek

Dersim’de 4+4+4’e tepki

 

Dersim: AKP’nin 5 grup başkanvekili tarafından hazırlanan “4+4+4=12 yıllık zorunlu eğitim” kanun teklifi Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülürken kanun teklifine bir tepki de Dersim’den geldi.

15 Mart günü Eğitim-Sen tarafından örgütlenen eylem saat 11.00’de Sanat Sokağı’nda başladı. Burada toplanan kitle açılan pankartın ardında yürüyüşe geçti. Aralarında Partizan’ın da olduğu çok sayıda kurumun destek verdiği eylemde, kitle sık sık “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Gerici, Irkçı Eğitime Son”, “Sözleşme Hakkımız Grevimiz Silahımız” sloganlarını atarak AKP il binası önüne geldi.

Burada Eğitim-Sen adına yapılan basın açıklamasında getirilmek istenen eğitim sistemi şu şekilde teşhir edildi; “İlköğretimin tamamen paralı hale getirilmesinin ilk adımları atılmak istenmektedir. Çocuk gelinlerin ağırlıklı olarak 13, 14, 15 yaşında olduğunu düşünüldüğünde mevcut düzenlemeyle çocuk gelinler uygulaması iktidar tarafından desteklenmektedir. Yıllardır okulöncesi eğitimi yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılmasına rağmen yasa teklifinde okulöncesi eğitim zorunlu eğitimin dışında bırakılmıştır. Arapça fıkıh ve kuran derslerini ikinci 4 yılda seçmeli hale getirilmesi sağlanarak bütün okullarda fiilen imam hatip modeline geçilmek istenmektedir. 4+4+4 şeklindeki kademeli eğitim sisteminin piyasa ile ilişkilendirilmesi meslek okulu açacak firmalara öğrenci başına destek sunulması ile eğitim sisteminin sermayeye ucuz iş gücü sağlar duruma getirilmesi amaçlanmaktadır. Bir taraftan uzun vadede seçme sınavlarını kaldırılacağı iddia edilirken, diğer taraftan kademeli eğitim uygulaması ile çocuklarımızın daha erken yaşlarda dershaneye gitmeleri teşvik edilmesi kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.”

Bunun yanı sıra basın açıklamasında yasa teklifine dair şunlar belirtildi: “Grev hakkımızın yasal teminat altına alındığı özgür bir toplu sözleşme düzeni, örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması, tüm çalışanları insan onuruna yakışır bir ücret,  sağlıklı çalışma koşulları sağlanması ve çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için mücadelemizin karalılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu