Emek

Deri-İş’ten Gezi’ye destek

H. Merkezi: Deri-İş Sendikası 19 Haziran günü Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde Gezi Park direnişine destek ve eylemlere dönük saldırıları protesto etmek için 1 saat işe geç başlayarak yürüyüş yaptı.

Sama Caddesi’nde toplanan Deri-İş üyeleri direnen İsmaco işçilerinin bulunduğu çadıra yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atıdı.

Eylemde Deri-İş adına açıklamayı Genel Başkan Musa Servi yaptı. Servi konuşmasında, eylemlere polis saldırısı sonucu 4 kişinin öldüğünü onlarcası ağır binlerce kişinin yaralandığını belirterek uygulan polis terörünün kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu saldırılara deri işçilerinin de yabancı olmadığını belirten Servi, geçmişte Tuzla’daki örgütlenme dönümlerinde yaşadıkları yoğun bası ve tehditleri hatırlatarak, bunların birlik ve dayanışmayla aşılabildiğini vurguladı. Konuşmasının devamında başbakanın açıklamalarıyla toplumu kutuplaştırdığını dile getiren Servi, bunlardan kaçınılması çağrısında bulundu. İsmaco işçilerine de değinen Servi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın direnişçi işçilerin çadırını ziyaret etmesine rağmen halen somut bir adım atılmadığını belirtti ve işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için bakana çağrıda bulundu.

Eylem basın açıklamasının ardından sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu