Emek

Deri işçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de

Yaklaşan 1 Mayıs öncesi Deri- İş sendikası Kampana direnişinin 401. gününde direnişteki işçilerle birlikte bir eylem yaptı. Eyleme Tuzladaki fabrikalarından çok sayıda işçi katılırken işçiler Türk-İş genel merkezinin kararına rağmen 1 Mayıs’ı İstanbul’da kutlayacaklarını belirttiler.

Direniş çadırı önünde gerçekleşen ve Birlik mücadele zafer”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Kampana işçisi yalnız değildir” sloganlarının atıldığı eylemde, Deri-İş Sendikası Tuzla Şube Başkanı Binali Tay bir açıklama yaptı.

Tay, 1 Mayıs’a işçi ve emekçilere yönelik saldırıların gölgesinde girildiğine işaret etti. Dünyadaki ekonomik krize değinen Tay, “Emperyalistlerin bugünkü krizden çıkmanın formülü olarak sunduğu reçete emek maliyetlerini düşürmektedir. Krizin faturası emekçilere kesilmek istenmektedir dedi.

Tay’ın ardından Deri-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Uluşan da bir konuşma yaptı. Uluşan yaptığı açıklamada, Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında işçi sınıfını yeni saldırıların beklediğini, işçilerin maruz kaldıkları haksızlıkları 1 Mayıs’ta dile getireceğini söyledi. 1 Mayısı taksimde kutlayacaklarını belirten Uluşan “1 Mayısta 1 Mayıs alanındayız” dedi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu