Kadın

ŞİDDETİ VE TECAVÜZÜ ÜRETEN BATAKLIĞI KURUTMAYA!

Bursa:25 Kasım günü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da kadınlar sokağa çıktı. Bataklık olan bu erkek egemen sistemin, şiddetini, tecavüzünü, gerçekleştirdikleri bir yürüyüş eylemi ile protesto etti. Çünkü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” de bile Diyarbakır ve Balıkesir’de, bataklık olan bu erkek egemen sistemin şekillendirdikleri erkekler tarafında katledildiler. Bu bataklık kurutulmadan, daha nice katliamlar ve tecavüzler yaşanır. Daha nice protestolar gerçekleştirilir.

      Bursa Kadın Platformu tarafında örgütlenen yürüyüş eylemi, Kızılay poliklinikleri hastanesi önünde saat 18,30’da toplanıldı. “Şiddete karşı #direnkadın” Bursa kadın platformu imzalı pankart, dövizler açarak, “yasasın kadın dayanışması” “jin jiyan azadi” bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb. sloganlar ve alkışlarla Orhangazi parkına yürüdü.  Burada kadın platformu adına Selma Aslan acıkılama yaptı. Aslan ağırlıklı olarak AKP’nin 11 yıllık hükümeti sürecindeki, kadına yönelik gerici politik uygulamalarına vurgu yaptı. Ve AKP’nin kadın düşmanı politikaları yalnız ülkeyle sınırlı olmadığını söyleyerek, “Ortadoğu’da yürütülmeye çalışılan savaşta Emperyalizmin aktif taşeronluğuna soyunan AKP; Reyhanlı’da patlatılan bombalarla öldürülen 52 canımızın ve Rojava’da bizzat AKP eliyle silahlandırılan, beslenen cihatçı katillerin yaptığı katliamların failidir” dedi. Ve mücadele ve direniş çağırısı yaptı. Eylem okunan şiirlerle bitirildi.

      Çünkü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” de bile Diyarbakır ve Balıkesir’de, bataklık olan bu erkek egemen sistemin şekillendirdikleri erkekler tarafında katledildiler. Bu bataklık kurutulmadan, daha nice katliamlar ve tecavüzler yaşanır.  

          

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu