Emek

Darkmen işçilerine saldırı

İstanbul:30 Ağustos günü resmi tatilde işe gitmedikleri gerekçesiyle işten atılan, yetmezmiş gibi darp edilen Darkmen tekstil işçilerinin direnişi ve cumartesi eylemleri sürüyor.

İlk olarak Güngören’de bulunan Darkmen fabrikası önünde basın açıklaması yapan işçiler tekstil fabrikalarının yoğun olduğu bölgede kısa bir yürüyüş yaparak fabrika önüne geldi. Sloganlarla fabrika önüne gelen işçiler burada işçilerin çıkış saatlerinde basın açıklaması yaparak “direnişimizi zafere kadar götüreceğiz” mesajı verdi. Her hafta fabrika önünde eylem yapan işçiler “önümüzdeki hafta da burada olacağız” diyerek eylem alanından ayrılarak Laleli’de bulunan Darkhıll otelinin önüne gitti.

Tek kişi olduğum için direnmedim

Eylem hazırlıkları sürerken çevrede bulunan işçilerin, esnafların eylemi anlamak adına soruları ve Darkmen şirketine dair gazetemize aktardıkları Darkmen şirketinin tam bir işçi düşmanı olduğunu gösteriyor. İşçilerin aktarımına göre Darkmen şirketi birçok işçiyi işten çıkarıp maaşını ve tazminatını ödemiyormuş.

Sohbetimiz sırasında eski Darkmen işçilerden birisinin kendi başından geçenleri anlattığı işten çıkma hikâyesi dikkatimizi çekti. Bahsini ettiğimiz işçi daha önce Darkmen fabrikasında çalışıyormuş, bir süre sonra maaşı verilmemeye zam yapılmamaya başlamış. Zam ve maaş talebi geri çevrildiği yetmezmiş gibi talep etti diye de işten atılmış. Üstelik aylardır biriken maaşını da alamamış. Direnecektim ama yalnız olduğum için direnmedim diyor.

Başka bir işçi oradan sohbetimize katılıp “bende Darkmen’e girecektim ama bu tür şeyleri duyunca girmedim” diyor. Diğeri ekliyor “işçi arkadaşlara söyleyin sokağı dönünce mağazaları var orada da eylem yapsınlar, Darkmen laleli esnafına rezil olsun.”

İşçilere ve muhabirimize saldırı

Kısa bir yürüyüşün ardından Laleli’de bulunan Darkhıll Oteli’nin önüne gelen işçiler burada basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Darkhıll Oteli sahibi olduğu söylenen iki kişi “yediğiniz ekmek haram olsun”,”bizimle ne alakanız var” diyerek, tehditler savurarak işçileri otel önünden uzaklaştırmak istedi. Bu sırada çekim yapan muhabirimize ise “sen ne çekiyorsun” diyerek ve küfürler savurarak muhabirimizin üzerine yürüdü. Muhabirimizin duruma tepki göstermesi üzerine işçiler ve çevre de bulunan esnaf araya girdi. Polislerin Darkhıll Oteli sahibini uzaklaştırmasıyla birlikte eylem devam etti.

Darkhıll oteli sahibinin tüm provokasyonlarına rağmen direnişçi Darkmen işçileri “baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde burada eylemlerini yaptı.

Biz olmazsak onlar bir hiç

Burada basın açıklamasını okuyan Bahar Bozan şunları söyledi; “Sizin tehdit ve baskılarınız bizleri yıldıramaz. Biz 9 arkadaş yine fabrikanın, mağazaların, otelin ve yaşadığınız evlerin önünde olacağız. Ta ki sizden çocuklarımızdan çaldığın lokmaları alıncaya kadar” dedi. İşçilere seslenen bozan,”Buradan işçi arkadaşlarımıza nazım hikmet’in bir sözünü söylemek istiyorum; ‘sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa’ hep beraber olursak kimse bizi sömüremez bizim sırtımızdan para kazanamaz. Biz olmazsak onlar bir hiç” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde Darkmen mağazası önüne yürüdüler. Burada yapılan bir açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Önümüzdeki hafta da burada olacağız” diyen, Darkmen işçileri daha sonra taksimde yapılan ve direnişteki işçilerin ortak eylemine geçtiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu