Güncel

Darbe tabelası kaldırıldı

Amed: Amed’de 30 yıldan fazla bir süredir bulunan “Ne Mutlu Türküm” yazılı tabela Valiliğin almış olduğu karar doğrultusunda indirildi.

Yenişehir ilçesi Büyükalp Caddesi üzerinde bulunan ve Vilayet’e 50 metre uzaklıkta olan anayolun üzerinde bulunan TAK’ın üzerine yazılı “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısı, 6 Kasım akşamı işçiler tarafından vinç yardımıyla sökülmeye başlandı. Amed Barosu avukatlarından Mahsuni Karaman, bir süre önce Valiliğe dilekçe ile başvuru yaparak tabelanın kaldırılmasını istemişti.

Karaman, başvurusunda, tabelanın 12 Eylül 1980 askeri darbenin ürünü olduğunu belirterek, demokratikleşme paketi ile bir çok düzenleme yapıldığını ve bu tabelanın da paket kapsamında kaldırılması gerektiğini savunmuştu.

Karaman, dilekçesinde, “Demokratikleşme olarak nitelenen tüm çabalara rağmen halen mensubu olduğum 2 milyon Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ‘Ne mutlu Türküm Diyene’ şeklinde hitap eden bir resmi anlayış ürünü olan bu yazının muhafazası anti-demokratik olup Büyükalp Caddesi Vilayet Kavşağı’nda yer alan bu yazının silinmesini veya tabelanın kaldırılmasını saygılarımla talep ederim” diyerek dilekçesini sunmuş bu doğrultuda sunulan dilekçe valilik tarafından kabul edilerek tabelanın indirilme kararı alınmıştır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu