Güncel

Cumartesi anneleri

Gözaltında kaybedilen yakınları içi adalet talebiyle başlattıkları oturma eyleminin 443.’sünü gerçekleştiren Cumartesi anneleri taleplerini yinelemekte vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler.

 Eylemde ilk olarak Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak konuştu.  Seyhan Doğan’ın 1995 yılında Mardin Dargeçit’te jandarma tarafından gözaltına alınarak kaybedildiğini ve 18 yıl sonra bulunan kemiklerini, vasiyetleri üzerine annesi Asiye ve babası Ramazan Doğan’ın İstanbul’daki mezarlarından çıkarılan kemikleriyle Dargeçit’te aynı mezarlığa konulduğunu hatırlattı. Eylemde ayrıca Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız’da bir konuşma yaptı.  443 haftadır Galatasaray Meydanı’nda adalet talebini yükselttiklerini söyleyen Yıldız sabırlarının tükendiğini öfkelerinin bilendiğini belirtti. Yıldızın ardından Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır ve 1990’lı yıllarda kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın kardeşi Faik Taşkaya’da birer konuşma yaparak öfkelerini dile getirdiler.

Eylem katılan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise yaptığı konuşmada , “Bu ülkede özgürlük isteyen, Kürt, Alevi, sol, sosyalist herkesin acısı var” dedi.

Kayıplarımızı istiyoruz

Haftanın metnini Cumartesi anneleri adına  Zin Demir okudu. Siverek’teki inşaat kazısı sırasında ortaya bir toplu mezarın daha çıktığını söyleyen Demir, 30 insana ait olduğu düşünülen kemiklerin, uzman bulundurulmadan polisler tarafından rastgele toplanarak, savcıya teslim edildiğini belirtti.

Olay yeri teknikleri kullanılmadan, Minnesota Protokolü’nde belirtilen koşullar sağlanmadan yapılan kazıların, delilleri karartmaktan başka bir işe yaramayacağını vurgulayan Demir, devletin bu konudaki talebe kayıtsız kalmasının, etkin bir soruşturma yürütülmeyeceği, konunun kapatılmak isteneceği yönündeki kaygıları arttırdığını belirtti

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu