Güncel

Cumartesi Anneleri 445. haftasında

İstanbul: Cumartesi Anneleri 445. haftada Galatasaray Lisesi önünde kayıpların akıbetini sordu. Bu hafta 1995 yılında kaybedilen HADEP Amed İl Yöneticisi Hamza Arslanoğlu’nun akıbeti soruldu.

Yapılan basın açıklamasında; “90’lı yıllarda siyaset yapma hakları devletin güvencesinde olan Kürt siyasetçiler meclisten yaka paça gözaltına alınıp ağır hapis cezalarına çarptırılıyor, sokak ortasında infaz ediliyor, gözaltında kayıp ediliyordu. O siyasetçilerden biri de Hamza Arslanoğlu’ydu. 40 yaşındaki 4 çocuk babası olan Arslanoğlu JİTEM tarafından sürekli tehdit ediliyordu.

Dağkapı semtinde silahlı saldırıya uğradı ve 1995 yılının Ekim başlarında Lice’ye gitmek için evden çıktı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Ailenin 18 yıl süren arayışı bir sonuç vermedi.

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Hamza Arslanoğlu’nun faillerinin belli olduğunu şu sözlerle belirtti: “Yerelden ulusala tüm sorumlular belli. Eksik olan bu sorumluları yargılayacak, kayıpların akıbetini araştıracak, işlenen insanlık suçları nedeniyle hesap soracak siyasi iradenin yokluğu…

Açıklamanın devamında “Halkın yönetime katılma hakkını kullanamadığını ve adaletin olmadığını demokratik muhalefetin ve siyasetin kanallarının kapatıldığı yerde demokrasiden bahsedilemez” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu