Güncel

Cumartesi Anneleri-368. Hafta

“12 Eylül davası komediden başka bir şey değildir!”

İstanbul: 368 haftadır kayıplarının akıbetlerini soran Cumartesi Anneleri, bu hafta da saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önündeydi. “12 Eylül’ün tüm sorumluları yargılansın” diyen Cumartesi Anneleri bu hafta 12 Nisan 1981 yılında İdealtepe’de ev baskınıyla gözaltına alınan, işkencelerden geçirilen ve kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu.

Yedigöl’ün kaybedilişinin 31. yıl dönümü olması ve 12 Eylül davasının bu sürece denk gelmesi konuşmaların akışını bu yönde etkiledi.

İlk sözü Yedigöl’ün avukatı Sedat Küçükyılmaz aldı. Küçükyılmaz, o dönemi anlatarak Ankara’da şu an görülmekte olan 12 Eylül davası için; “Ankara’da başlayan duruşma komediden başka bir şey değildir” dedi.

Ardından Av. Eren Keskin söz aldı. Diğer kayıplar gibi Nurettin Yedigöl içinde tüm başvurular yapıldığını, ama hiçbir sonuç alınamadığını ve bir kez daha başvuruda bulunduklarını belirten Keskin; “Artık bize zaman aşımı gerekçesini gösteremezler diye düşünüyoruz. Çünkü 12 Eylül darbecileri hakkında göstermelikte olsa bir soruşturma açıldı” dedi.

Yedigölün kardeşi Muzaffer Yedigöl söz alarak annesi tarafından yazılan bir mektubu okuduktan sonra kısa bir konuşma yaptı. Yedigöl’le birlikte gözaltında olan Battal Uygun ve Ümit Efe de konuşma yaptıktan sonra haftanın basın açıklaması okundu.

Açıklamayı okuyan Ümit Efe; 12 Eylül davasının adaletten uzak olduğunun, kişiler üzerinden yürütülen davanın anti-demokratik zihniyete meşruiyet kazandırma hamlesi olmaktan öteye geçemeyeceğine dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu