Manşet

Çukurca’da gerilladan 19 noktaya eylem!

H. Merkezi: 23 Temmuzda Hakkâri’nin Şemdinli(Şemzinan) ilçesinde HPG gerillalarının eylemleriyle başlayan çatışmalar Çukurca’ya(Çelê) sıçradı.

ANF’nin verdiği haberlere göre, HPG gerillaları devrimci bir operasyon gerçekleştirdi.

HPG-BİM kaynaklı habere göre, 4 Ağustos günü Hakkari’nin(Colemerg) Çelê ilçesinde bulunan 19 ayrı noktada karakollara ve askeri üslere yönelik gerçekleştirilen eylemlerin; Şehit Arjin Garzan-Leyla Altan ve Şehit Mahir Başkale-Haşim Kaya adına düzenlendiği açıklandı.

24 Mart tarihinde Bitlis-Şirvan kırsalında Ş. Arjin Garzan  komutasında 15 kadın gerillanın yaşamını yitirmesine ve geçtiğimiz kış Erzurum’da yaşanan şahadetlere karşılık misilleme amacıyla yapıldığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre, eylemlerde 170 asker ve 1 Takım korucunun bulunduğu Rındıkê (Geçimli) karakolu ve tepelerine yapılan eylemler sonucunda 2 tepenin gerilla tarafından 40 dakika içinde ele geçirildiği, 9 korucunun esir alındığı duyuruldu.

Eylem kapsamında Çelê Tugayı Merkezi, Serê Sêvê(Işıklı9 Taburu, Êriş(Çayırlı) Taburu, Bilican (Kavuşak) Alayı, Girê Tepesi ve 49 numaralı karakolda hedeflendi.

Devrimci harekâtta, Rındıkê karakoluna yönelik gerçekleştirilen eylemde; 20 silaha, onlarca A-4 yarı otomatik silaha, MG3 Tam Otomatik Silaha, Havan Silahları, BKC silahları ve çok sayıda ferdi silaha el koyulduğu açıklandı. Açıklamaya göre, Jin isimli bir kadın gerilla fedai bir eylem gerçekleştirdi. Çatışma sırasında yedi gerilla yaşamını yitirirken daha sonra devam eden çatışmalarda ise yaralanan 7 gerilla daha yaşamını yitirdi.

Açıklamaya göre, 5 Ağustos günü Çelê Tugayı, Êriş Taburu ile Bilican alayı da gerilla tarafından vuruldu. 6 Ağustos sabahı da Çelêye bağlı Girê askeri üssü ve Bilican alayı yine gerillanın saldırısına uğradı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu