Gençlik

ÇOMÜ’de “Konuşmak da mı yasak!”

YDG olarak “Polis Üniversitelerden Defol!” şiarıyla başlattığımız kampanyamızın ilk toplantısını 28 Eylül günü gerçekleştirdik. Bayramiç MYO bileşenimizin de dahil olduğu toplantımızın ana gündemi Ankara’daki divan toplantısı ve kampanyaydı. Divan toplantısının gündemlerinin tartışılmasının ardından kampanya sürecini ele alarak bu süreci forumlar üzerinden örme kararı verdik.

İlk olarak Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) YDG, DGH, SGD, Öğrenci Kolektifi, Yurtsever Gençlik ve Gençlik Derneği olarak 3 Ekim günü saat 12.30’da ÖSEM (Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi) önünde forum düzenledik.

Gezi sürecinin tartışıldığı ÇOMÜ Forum için kitle çalışması, üzerinde Gezi şehitlerinin fotoğraflarının olduğu “Sessiz kalmıyoruz, gerçekleri konuşuyoruz” çağrı bildirisiyle 1 Ekim Salı günü başladı. Eğitim Fakültesi içerisinde bildiri dağıtımı yaparken arkamızdan ÖGB’nin bildirileri topladığını fark ederek duruma müdahale ettik.

Ardından ÖSEM içerisindeki yemekhanede bildiri dağıtımı sırasında ÖGB ve sivil polisler tarafından adım adım takip edildik. Fen-Edebiyat Fakültesi içerisinde de devam eden bu baskıya karşı bildiri dağıtımımızı aksatmadan devam ettirdik.

 

“ÖGB’nin provokasyon çabası tutmadı”

Kitle faaliyeti 2 Ekim Çarşamba günü de devam etti. Eğitim Fakültesi’nde başlayan bildiri dağıtımı, Terzioğlu Yerleşkesinde devam etti.

Mühendislik Fakültesi’nde yapılan dağıtımın ardından faşist ÖGB’nin bildirileri toplamaya çalışmasını fark eden bir YDG’li, ÖGB faşizmini ajitasyonlarla duyurarak bildirilerin toplanmasına izin vermedi.

Acizleşen faşist ÖGB, ardından 20 kişilik faşist güruhu Mühendislik Fakültesi kantinine göndererek yapılacak olan forum etkinliğimizi provoke etmek istemiş, ancak başarılı olamamıştır.

 

“Konuşmak da mı yasak!”

3 Ekim Perşembe günü ÖSEM önünde forumumuza başladık. Forum başlar başlamaz faşist ÖGB megafonla anons yaparak kitleyi forumdan uzak tutmaya çalışmıştır.

Forum süresince etrafımızda çember oluşturan faşist ÖGB’nin çabaları sonuç vermemiştir. Foruma katılan öğrenciler ÖGB’nin tutumuna “Konuşmak da mı yasak!” diyerek tepki gösterdi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren forum halaylarla son buldu.

 

Çanakkale YDG 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu