Güncel

“Çocuklarımızı derhal serbest bırakın”

İstanbul: Gezi tutsakları aileleri Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları 6. eylemle, “Çocuklarımızı derhal serbest bırakın” dedi.

Bugün(10 Ağustos) yapılan eylemde, “Gezi tutsakları onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bıjî Berxwadana Rojava” sloganları atıldı.

Eyleme destek veren BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’de bir konuşma yaptı. Tuncel konuşmasında, Gezi direnişinde direnişçilere saldırarak yaralayan, öldürenlerin dışarıda gezdiklerini ama meşru şekilde direnenlerin hapishanelere konulmasına dikkat çekerek, “Meşru olan Gezi direnişçileri serbest bırakılmalıdır” dedi. Sorumluların yargılanması isteyen Tuncel, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün görevden alınması gerektiğini belirtti.

Eylemde ailelerden ilk olarak Emek Ulaş Suna’nın annesi Rahime Sakinci konuştu. Sakinci konuşmasında, başbakanın “Bugün bayram hep birlikte olalım” şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, “Seninle birlikte olmak; Ethem’in, Mehmet’in, Abdullah’ın, Ali’nin, Medeni’nin katili olmak demektir. Roboski’nin, Reyhanlı’nın, Rojava’nın kanını eline sürmektir. Biz seninle olmak istemiyoruz” dedi. Sakinci konuşmasını, medyanın çarpıtma haberleriyle direnişçileri hedef gösterdiğini belirterek bitirdi. Kitle konuşmanın ardından, “Satılmış medya istemiyoruz” sloganı attı. Sakinci’nin ardından ailelerden Salih Coşar’ın eylemi selamlayan mektubu ablası Selvi Coşar tarafından okundu.Konuşmaların ardından bir süre oturma eylemi yapıldı.

Oturma eyleminin ardından basın açıklamasını Goncagül Telek’in kardeşi Deniz Telek okudu. Telek açıklamada,Başbakan’ın “Neyiniz eksik” söylemini hatırlatarak, “Özgürlüğümüz, adalet, eşitlik, bu ülkede barış eksik.  Bahsettiğiniz A’dan Z’ye hak ve özgürlükler bizim için değil sizin gibiler için uygulanıyor” dedi. Gezi direnişinde yaşamını yitirenler ve tutsaklar için ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde eylemler örgütlendiğini vurgulayan Telek, “Ülkeyi yönetenler üç maymını oynamaya devam ediyor” dedi. Maltepe’de halka yönelik çete saldırılarını hatırlatan Telek, “Halka silahla saldıran çeteleri neden tutuklamıyorsunuz. Yoksa onlar da gezi direnişçilerine saldıran eli palalılar gibi korumanız altında mı? Dedi.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu