Emek

İşçiler sistemin kurbanı oluyor

H.Merkezi: Hastanede taşeron işçi olarak çalışan Halil Düger bayramda  asansörde sıkışarak yaşamını yitirmişti. Duger’in ölümünün ardından  hastane bahçesinde; Dürger’i anmak ve iş cinayetlerine dikkat çekmek için eylem gerçekleştirildi.

Kurban Bayramı’nın ikinci günü çalıştığı Urfa Doğum Hastanesi asansöründe sıkışarak yaşamını yitiren taşeron işçi Halil Düger için Kamu Şirketi Personelleri Derneği (KAŞİP) hastane bahçesinde eylem yaptı.

İşçiler, “İşte adalet, işte kalkınma 4 çocuğuyla 40 yaşında işten atılma” ve “Taşeronu yık, hakkımızı inşa et” pankartların arkasında bir araya geldi. Eylemde kısa bir konuşma yapan Halil Düger’in ağabeyi Sabri Düger, hastanenin sorumsuzluğu  sonucu kardeşinin yaşamını yitirdiğini ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. İşçiler adına açıklama yapan KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın da, herkesin bayramını kutladığı sırada, taşeron işçilerin taziye kurduklarını ifade etti.
“İnsanlar  bayramını kutlarken, biz sistemin kurbanları olduk”
Aydın, “Mecliste bekleyen yasa bir an önce çıkmalıdır. Yeni yasal düzenleme 18 aydır bekliyor. Buradan çıkacak olan kıdem tazminatı hakkı 11 milyon insanı ilgilendirmektedir, ancak 1 milyonu aşan taşeron işçilerin iş güvencesi hakkını elinden alacaktır. Kıdem tazminatı ile birlikte taşeron işçilere sendikal hakkın tanınmaması ölümlere davetiye çıkaracaktır.  İnsanlar kurban bayramını kutlarken, biz sistemin kurbanları olduk. Hiçbir sistemin kurbanı olmak zorunda değiliz” dedi.

Eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu