Emek

İşçiler direnişte birleşti!

İstanbul: Bugün (26 Ağustos) saat 19.00’da Taksim de Cansel Malatyalı’nın çağrısıyla bir araya gelen HEY Tekstil, Roseteks ve BEDAŞ işçilerinin de içinde bulunduğu direniş işçileri sınıf dayanışmasının güzel bir örneğini ortaya koydu. Taksim Meydanında bir araya gelen işçiler “İşçimizi, emeğimizi, haklarımızı istiyoruz, alacağız. İşçiyiz haklıyız, kazanacağız” ortak pankartıyla direnişlerinin haklılığını, taleplerini haykırmış oldular. Direnişteki HEY Tekstil işçileri “Gasp edilen haklarımızı istiyoruz”, Cansel Malatyalı “İşime geri dönmek istiyorum, Roseteks  “Köşebaşırestaurantları, patronları Nedim Aşkın, Bülent Temuroğlu ve Yalçın Temuroğlu çaldığınız haklarımızı istiyoruz”, BEDAŞ işçileri “Taşerona teslim olmayacağız” yazılı pankartlar açarak ortak pankartın arkasında “direne direne kazanacağız”,  “Cansel Malatyalı yalnız değildir”, “Direnen işçiler onurumuzdur” vb sloganlar haykırdılar.

İşçilerin birbirlerinden yani sınıf dayanışmasında aldıkları güç yüzlerindeki tebessüme ve seslerindeki coşkuya yansımaktaydı. Sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesine doğru yürüyen işçiler Galatasaray Liseden Taksim’e tutsak KESK üyeleri için yürüyen KESK’liler le karşılaştı. Buradan onlarca kişi “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla birbirlerine destek mesajları vermiş oldu. Lise önüne gelen işçiler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı direnişte olan işçiler adına HEY Tekstil işçisi Zeki Gördeğir okudu. Gördeğir, işten atılmış, hakları gasp edilmiş binlerce işçiyi temsil ettiklerini ifade etti. Türkiye’nin her yerinde her gün yüzlerce işçinin işten atıldığını vurgulayan Gördeğir, “Bize reva görülen bu kadere karşı direniyoruz! HEY Tekstil, BEDAŞ, TEDAŞ, Teksim, Billur Tuz, Micha Galvaniz, Antep Motif iplik … Cansel Malatyalı. Kendi sınıfımız, kendi safımız için direniyoruz!” dedi.  Gördeğir tüm baskılara karşı direnmeye devam edeceklerinin, haklarını almak için direnmekten başka bir yollarının olmadığının altı çizerek sözlerini “Türkiye’nin her yanında direnen işçi kardeşlerimizi birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” çağrısıyla sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından Ankara inşaat Mühendisleri Odası’nda çalışırken performansyetersizliği bahane edilerek işten atılan Cansel Malatyalı bir konuşma yaptı. 188 gündür direnişte olduğu belirten Malatyalı, “direnişimizi güçlendirmek için direnişlerimizi birleştirmemiz gereklidir” dedi.

Eylem Grup Yorum’un korosunun ezgileriyle devam etti. Direniş işçileri birlikte söyleyip birlikte halay çekerek her cumartesi saat 19.00’da Taksim’de olacaklarını duyurusu ile eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu