Emek

Çikolata işçileri haklarını istiyor!

İstanbul: Toplu sözleşmeden doğan hakları verilmeden işten atılan Elit Çikolata işçileri eylem yaptı.

Bugün( 19 Eylül) İstanbul Sanayi Odası önünde toplana altı işçi, Elit Çikolata patronu aynı zamanda İSO Başkanı Tanıl Küçük’e ve patronla işbirliği yapan, yasa dışı protokol imzalayan Tek Gıda-İş Genel Merkezine uyarıda bulundu. ”Toplu iş sözleşmesinde yazılı hakkımız olan fazla mesai ücretlerini istedik. Sendika sattı (Tek Gıda), işveren attı (Elit), işçiler baktı, suçlu kim?” şeklinde bir pankart açtı.

Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek”, “Sermayeye teslim olmayacağız” sloganlarını atan işçiler, adına Tek Gıda İş Sendikası Avrupa Yakası Şube Başkanı Muzaffer Dilek konuştu, “Elit patronu yasa dışı protokollerle işçilerin mesai ücretlerini kesiyor, işten atıyor. Sendika işçiye ihanet ediyor” dedi.

Dilek, 2 işçinin 4 Eylül, 4 işçinin de17 Eylül’de işten çıkarıldığını buna karşın haklarını arayacaklarını belirtti. Çözüme dönük herhangi bir adım atılmazsa süresiz oturma eylemine başlayacaklarını belirten Dilek, sözlerini şu şekilde bitirdi; Bu işyerinde ve Tek Gıda İş Sendikası Genel Merkezi’nde işçi aleyhine olan tüm iş birliklere ve hukuksuzluklara karşı mücadelemiz sürecek!

Basın açıklamasına, direnişteki BEDAŞ, Çapa ve Hey Tekstil işçileri destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu