Gençlik

Cebeci’de Açlık Grevlerine Destek Eylemlilikleri Sürüyor

Açlık Grevlerinde kritik eşiğe gelinmiş olması Cebeci için de ciddiği bir sürecin başlangıcı oldu. Şuan 50’li günleri geride bırakmak üzere olan Açlık Grevleri geçtiğimiz hafta Cebeci’nin gündemine girmişti.

Çok sayıda gençlik örgütünün örgütleyicisi olduğu eylemlilikler sürecinin başlayacağı geçtiğimiz cuma günü yapılan basın açıklamasıyla duyurulmuş oldu.

Sembolik olarak üzerinde “ölüm değil direniş kazanacak”, ” yaşasın zindan direnişimiz” yazan  kefenlerin giyildiği kısa bir oturma eyleminin ardından BDP Mêrdîn Milletvekili Erol Dora gelinen noktayı aktarmış, sonrasında açlık grevindeki tutsaklardan SBF öğrencisi Gulan Kılıçoğlu’nun gönderdiği mektup okunmuş, basın açıklaması da gerçekleştirildikten sonra kefenler ateşe verilerek “ölümün” tutsakların iradesinde vücut bulan direniş ateşi karşısındaki aciziyeti gözler önüne serilmişti.

Sonuç olarak kısa ve düşük yoğunluktaki kitle çalışmasına karşın kitlenin de burjuva feodal medyanın da ilgisinin yoğun olduğu başarılı bir eylem gerçekleştirilmiş, sürecin Cebeci’de de takip edileceği kitlelere duyurulmuş oldu.

 

agOturma eylemi

6 Kasım Salı günü itibariyle kampüs içerisinde rutin oturma eylemleri başlatıldı. Çalışması, sabah ders öncesi veya ilk tenefüslerde kampüs içerisindeki tüm sınıflara girilerek tahtaların üst bölümüne, üzerinde “bugün açlık grevlerinin 56. günü. Sessiz kalmak insanlık suçudur!” yazan ve oturma eylemine çağrı niteliği taşıyan ozalitler asılması, eylem öncesi fakültelerin toplu bir biçimde dolaşılarak kantinlerde ve yemekhanelerde ajitasyonların çekilmesi olarak yapılan 56. günde 56 dakikalık oturma eylemimiz, kampüsün merkezi bir noktasında araç geçişini de oturma eylemi süresince engelleyecek bir biçimde gerçekleştirildi.

Direnişi selamalayan ve dirinişin 56. gününde olduğunu ifade eden pankartlarımızın asılı olduğu oturma alanına çevreden geçenlerin görebileceği biçimde geçmişteki ölüm orucu süreçlerine ve hapishane katliamlarına dair bir sergi oluşturularak, görsel materyalle devletin faşist katliamcı yüzü geçmiş pratikler üzerinden de tekrar teşhir edildi.

Bağlama çalınıp direniş türküleri söylenen eylemimiz açlık grevlerinin gündemleşmesi ve öğrencilerdeki duyarlılığın geliştirilmesi bakımından olumlu bir sinerji yarattı.

Açlık Grevi direnişi sürdüğü müddetçe, bu direnişe Cebeci Kampüsü’nden ses vermeye devam edeceğiz.

Cebeci YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu