Gençlik

“Cebeci isyandır, Gever’e selamdır”

Ankara: Gever’de (Yüksekova) 6 Aralık günü gerilla mezarlıklarına yönelik saldırıyı protesto etmek isteyen halka polisin saldırısı sonucu Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir katledilmişti. İşbilir ailesinin cenaze törenine de saldıran polis Bêmal Topçu adlı bir genci de kurşunlayarak ağır yaralamıştı.

Gever’de gerçekleşen katliam Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de protesto edildi. 9 Aralık günü bir araya gelen içerisinde YDG’nin de olduğu öğrenciler, “Ankara Üniversitesi Öğrencileri” imzasıyla kampüs içerisindeki fakülteleri gezdi. Fakülte kantinlerindeki öğrencilere çekilen ajitasyonlarda Gever’de yaşanılanlar teşhir edilerek, kampüs önünde yapılacak basın açıklamasına çağrı yapıldı.

Eylem için girilen Hukuk Fakültesi’nde ajitasyon çekilirken öğrencilerin yarısının kantinden çıktığı görüldü. Bu durumdan rahatsız olan öğrenciler Hukuk Fakültesi öğrencilerine seslenerek “Bu ülkede insanlar göz göre göre katlediliyor ama ileride adalet araması gereken arkadaşlar bunu duyduklarında kantinden çıkıyorlar. Bu duruma sessiz kalmayalım, kalkın hep birlikte yürüyelim” denildi.

 

“Dün nasıl Ethem’in ailesinin yanında yer aldıysak, bugün de Gever halkının yanındayız!”  

“Cebeci isyandır, Gever’e selamdır”, “Bijî Berxêdana Geverê”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla fakültelerin gezilmesinin ardından kampüs önünde basın açıklaması yapıldı. Gever’de yaşanılanların anlatılarak başlandığı açıklamada şunlar söylendi; “Bizler Ankara Üniversitesi öğrencileri olarak, Ethem Sarısülük’ü öldüren polis ile Gever’de katliam yapan polisin aynı zihniyetin ürünü olduğunu biliyoruz. Bu cinayetleri işleyen, halkın üzerine kurşun saçmaktan çekinmeyen bu polisleri, devletin göstermelik mahkemelerle aklayacağını biliyoruz. Dün nasıl Ethem’in davasında, Ethem’in ailesinin yanında yer aldıysak, bugün de Gever halkının yanındayız”.

Sivil polislerin de yoğun “katılımının” gözlendiği eylem basın açıklamasının ardından sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu