Manşet

Her yerde direniş ve serhildan

Yurtsever tutsakları ve açlık grevinin taleplerini desteklemek için bugün sokaklara çıkan binlerce kişi polis saldırılarına maruz kaldı. Yine burjuva medya tarafından belki “orantısız güç” olarak adlandırılacak olan faşist saldırılarda birçok kişi ağır yaralandı.

Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Atatürk Mahallesi’nde çıkan çatışmada bir kişi başına gaz bombası isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Şırnak’ta 4’ü ağır olmak üzere 11 kişi ve Bismil’de ise 2 kişi gaz bombasından ağır yaralandı. Diyarbakır’da da 70 yaşındaki İbrahim Aslan ağır yaralandı.

İstanbul’da ise Okmeydanı’nda devam eden eyleme polis destekli sivil faşistler saldırdı. Okmeydanı Dörtyol’da 2 BDP’li bıçaklanırken çatışmalarda başına gaz bombası isabet eden iki kişi ağır yaralandı.

Yaşanan saldırıların ayrıntıları şöyle;

DİYARBAKIR

Merkez Bağlar İlçesi’ne bağlı Şeyh Şamil Mahallesi’nde açlık grevlerini ve taleplerini desteklemek için devletin tavrını protesto etmek isteyen kitleye polis saldırdı.  Kitle ve polis arasında yaşanan çatışmalarda, çok sayıda gaz bombası kullanıldı. Polisin attığı gaz bombasının 70 yaşındaki İbrahim Aslan’nın  başına isabet etmesi  ile
Aslan ağır yaralandı .  

KIZILTEPE
Mardin’in Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Atatürk Mahallesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşe yapılan saldırı karşı

çatışmalar yer devam ediyor. Kolluk güçleri, aşırı gaz bombası ve tazyikli-biberli su kullanırken, bir genç atılan gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Yaralanan genç ambulansla hastaneye kaldırılırken, çatışmalar ilçenin tüm mahallelerinde devam ediyor

ŞIRNAK
Şırnak’ta polisinsaldırısıi ile başlayan çatışmalar sürüyor.ara sokaklara barikat kurankitle polisin mahalleden çıkmasına zin vermiyor.  Çatışmalarda ise panzerlerden  atılan gaz bombaları sonucu 4’ü ağır 11 kişi yaralandı. Çatışmalar devam ediyor.

BİSMİL

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde kitlenin yürüyüşüne saldıran polis iki kişiyi yaraladı. Saldırılarda polis yoğun gaz bombası kullanırken bölgeyi adeta yaşanmaz hale getirdi. Çatışmalarda gaz bombalı saldırı sonucunda İki kişi ağır yaralandı.

Yaralanan 2 kişi Bismil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane önüne giden çok sayıda kişiye kolluk güçleri coplarla saldırarak yaraladı. Çatışmalar ilçe merkezi ve mahallelerde devam ediyor.

SİLOPİ

BDP Silopi İlçe Binası önünde bir araya gelen binlerce kişi kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisin gaz bombalarıyla saldırması sonucu direnişe geçen halk taşlarla karşılık veriyor. Çatışmalar tüm ilçeye yayılmış durumda.

İSTANBUL

Sabah erken saatlerde Okmeydanı’nda bir araya gelen kitleye daha toplanılmadan polis birçok yerde saldırdı.

Okmeydanı’nda bulunan Sibel Yalçın Parkı’ın da toplanmayı hedefleyen kitleyi engelleyen polis parka çıkan tüm yolları tutmuştu.

Polis barikatını aşarak Sibel Yalçın Parkı’nda açlık grevinde olan Barış Anneleri’n yanına gelen BDP milletvekilleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşma yapan Sırrı Süreyya Önder; “Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar baskıcı, bu kadar faşist bir hükümet görülmemiştir. Direnişçilerin ve Kürt halkının iradesi bu savaş iradesini kıracaktı” dedi. Ardından söz alan Sabahat Tuncel; “zindanlardaki arkadaşlarımız direniyorlar, biz de dışarıda direneceğiz!” sözlerini ifade etti.

Açıklamanın ardından milletvekilleri çadırdan ayrıldı.Vekillerin ayrılmasının ardından Sibel Yalçın Parkı’nda bulunan direniş çadırı önünde bir araya gelen kitleye polis gaz bombaları ile saldırdı.

Saldırı ile beraber ara sokaklara çekilen kitle burada barikatlar kurarak direnişe geçti.

Yurtsever güçlerle birlikte Partizan’ında içinde bulunduğu devrimci güçler saatlerce saldırılara karşı direndi.

Birçok yerde polis geri çekilmek zorunda kaldı. Alkışlar, ıslıklar ve halaylarla tutsakların direnişini selamlayan kitle, sık sık “Biji serok Apo“, “Biji Berxedane zindane”, “Kürdistan faşizme mezar olacak“, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını haykırdı.

Öte yandan polis ara sokaklara giremeyince açlık grevinde olan anaların bulunduğu çadırı yıkmak istedi. Çadırda  olan analar çadırı kaldırmayacaklarını söyledi.

Avukat Sinan Zincir, polislere, çadırı kaldırmakta hata yaptıkları, burada bulunan insanların açlık grevindeki tutsakların anaları ve demokratik kitle örgütlerinin bulunduğu söylemesine karşılık  “bunları buraya parti çağırmış, buraya yığılmış bize saldırıyorlar. Sesinizi duyurdunuz, daha ne yapacaksınız” şeklindeki cevabı polisin nasıl yaklaştığını gösteriyor.

Polis analar otururken çadırı yıkmaya başladı, çadırın içinde bulunana eşyaları dağıttı.Çadıra yönelik saldırıya ve çadırın yıkılmasına rağmen analar alandan ayrılmadı. Analar sloganlarla coşkulu bir şekilde direnişi selamladı.

Bölgede polisin attığı yoğun gazlardan dolayı okullar tatil edildi, bölgede esnaf kepenk kapattı. Polisin hedef gözeterek attığı gaz bombalarından dört kişi yüzlerine ve kafalarına aldıkları darbelerle yaralandı.

Çatışmalar sırasında polisin birbirini cesaretlendirmek için telsizlerden sık sık anonslar geçtiği dikkatlerden kaçmadı.

Telsizlerden sık sık kitlenin durumu abartılarak “çok yoğun bir kitle var” anonsları geçti. Polisin korkudan ara sokaklara giremediği bu yüzden Okmeydanı’nı gaza boğduğu gözlendi.

Ayrıca Okmeydanı Dörtyol’da sivil faşistlerin bıçaklı saldırısı sonucu iki kişi ağır yaralandı.

Çatışmalarda devrimci ve yurtsever güçlerin polis karşısında ara sokaklarda ortak sloganlarla geliştirdiği ortak direniş dikkatlerden kaçmadı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN RESİM GALERİSİNİ TIKLAYINIZ!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu