Güncel

Bursa’da Faşist Saldırılar Devam Ediyor!..

Bilindiği gibi Yavuz Selim Mahallesi’nde günlerdir yurtseverlere yönelik devletin ve sivil faşistlerin saldırıları devam etmektedir. Açlık grevine destek eyleminin dördüncü gününde, AKP Yıldırım İlçe Binasına siyah çelenk bırakılmak istenilmesinin ardından yaşanan ırkçı ve faşizan saldırılar, 29 Ekim ve 30 Ekim akşamları da devam etti. 29 Ekim akşamı BDP ilçe binasına saldırmak üzere toplanan 250’ye yakın faşist bir grup, saat 19.30- 20.00 arasında “planladıkları” saldırıyı gerçekleştirdi. Yaşanan saldırının ardından mahallede bulunan yurtsever kitle, ilçe binalarına sahip çıkmak için bir araya geldi. 800’e yakın kitle, faşistlere karşı koyarken, devletin kolluk kuvvetleri de gaz bombaları-tazyikli su ile yurtsever kitleye saldırdı. Yaşanan çatışma esnasında resmi polis aracından yurtsever kitleye ateş açılmış, açılan ateş sonrası da 3 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Çatışmalar gece 23.00’e kadar devam etti.

Ayrıca burjuva medyada “BDP kitlesinin çeşitli araç ve işyerine saldırı gerçekleştirdiğine” dair haberler yer alsa da, bizlerin duyum ve gözlemlerimize göre bu çeşit haberlerin gerçeği yansıtmadığını, aksine bunların devletin kolluk kuvvetleriyle sivil faşistlerin “ortaklaşa” düzenledikleri bir saldırı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu gibi haberlerin mahallede bulunan esnafın tepkisini BDP’ye yöneltmek olduğunu söylemek çok zor olmasa gerek. Zira bir tek Bursa’da değil, ülkenin çeşitli yerlerinde de bu gibi olaylar sıkça yaşanmaktadır.

30 Ekim akşamı da yine sivil faşistler, Bursaspor’un “Teksas” grubu ve polisler, BDP ilçe binasına bir kez daha saldırı gerçekleştirdi. Yine çatışma esnasında silahlar kullanılmış ve ona yakın kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. 31 yaşındaki İlker Kaya’nın ise başından aldığı kurşun sebebiyle durumunun kritik olduğunu belirtilmektedir. 30 Ekim günündeki çatışmalar ise gece yarısına kadar devam etmiş, çevre illerinden takviye çevik kuvvet ve askeri komando birliklerinin getirildiği, mahallenin yoğun bir abluka altına alındığı da gözlemlenmiştir. Mahallede gerginlik hala devam etmektedir.

(Bursa’dan bir Ö-G okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu