Güncel

‘Burada herkesin bildiği bir sır var!’

Menemen ilçesinde 100’e yakın Kürt gencinin El Kaide örgütü tarafından çeşitli yalanlarla kandırılarak götürüldüğünü söyleyen BDP Menemen İlçe Başkan Yardımcısı Engin Bingöl, çocukları örgüte katılan ailelerin korkudan çocuklarının katıldığını söyleyemedi.

Rojava’da Kürtlere yönelik saldırılar her geçen gün artarken, El Kaide bağlantılı El-Nusra Cephesi’nin, İzmir’de örgütlendiği ve Kürt gençlerini kandırarak Rojava’ya savaşmaya götürdüğü iddiası aileler tarafından da doğrulandı.

BDP Menemen İlçe Başkan Yardımcısı Engin Bingöl, Kürt ailelerin El Kaide tarafından tehdit edildiğini, ailelerin bu nedenle seslerini çıkarmadığını söyledi. Menemen’de 1990 yılında bölgeden yaşanan savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Kürtlerin çoğunlukta yaşadığını dile getiren Bingöl, “1999 yılında Menemen ilçesinin Asarlık beldesinde Kürtler çok örgütlüydü. 1999 yılından 2004 yılına kadar Asarlık beldesi Kürtlerin elindeydi. Bu nedenle de devlet ve cemaat özellikle buraya yöneldi” dedi. Cemaatin, Menemen ilçesinde kamplar kurduğunu ve Kürt gençlerini mücadeleden uzaklaştırmak amacıyla kamplarda dini ve parayı kullanarak, örgütlediğini belirten Bingöl, Menemen’deki ailelerin bu durum karşısında çaresiz kaldığını söyledi.

 

‘100’e yakın Kürt genci kandırıldı’

Cemaatin açık bir şekilde Menemen’de çalışmalarını yürüttüğüne dikkat çeken Bingöl, “Cemaatin büyük bir psikolojik baskısı var mahalleli üzerinde. Bunu devlet biliyor. Bir çok aile emniyette şikayetçi olmasına rağmen, hiç bir şekilde cemaatin önüne geçilmedi. Bu durum karşısında halkımız susturulmaya çalışıldı” dedi. Menemen’de yaklaşık 100’e yakın Kürt gencinin El Kaide örgütüne çeşitli yalanlarla kandırılarak götürüldüğünü belirten Bingöl, “Çocukları örgüte katılan aileler korkudan çocuklarının katıldığını söylemiyorlar. Orda herkesin bildiği sır var” dedi.

 

‘Endişe içinde yaşıyoruz’

Menemen ilçesinin Asarlık beldesinde yaşayan Erhan Ekmekçi adlı yurttaş ise, Menemen’deki yurttaşların diken üzerinde olduğunu söyleyerek, “Bizler çok tedirgin ve kaygılıyız. Her an en yakınızdaki kişiyi kaybede bilmenin endişesi içinde yaşıyoruz” dedi. Ailelerin çocukları için büyük bir korku içinde olduğunu kaydeden Ekmekçi, “Sabahları kardeşlerim, çocuklarım evden çıkınca akşam eve gelecek mi diye düşünüyorum. Bizim gibi yüzlerce aile burada benim yaşadığım kaygıyı taşıyor” diye konuştu. Gençleri, “Allahın askeriyiz” diyerek kandırdıklarını söyleyen Ekmekçi, şunları dile getirdi: “Gençlerimizi kandırıyorlar. Rojava’ya savaşmak amacıyla gönderiyorlar.

Özgür Suriye Ordusu’nun saflarında Kürtlere karşı savaştırıyorlar. Bunlar Kürtleri, Kürdün eliyle kırdırtıyorlar. Bölerek, parçalayarak bitiremedikleri Kürtleri birbirlerine öldürtüyorlar.”

 

‘Bir çare bulunmazsa göç etmek zorunda kalacağız’

Maddi durumları kötü olan yurttaşları parayla savaşmak için Rojava’ya gönderdiklerini dile getiren Ekmekçi, “Burada hemen herkesin maddi durumu iyi değil. Çoğumuz zorunlu göçlerle buraya geldik ve gelirken üstümüzdekilerden başka bir şeyimiz yoktu. Çocuklarımız buraya alışmadan kötü yola çekildiler” dedi. Yetkilileri Menemen ilçesiyle ilgilenmeye çağıran Ekmekçi, “Bir çare bulunmazsa zorunlu göçle geldiğimiz topraklara yine zorunlu bir şekilde göç etmek zorunda kalacağız” dedi. (Kaynak: Özgür Gündem)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu