Dünya

Bulgar halkı meclisi kuşattı

H. Merkezi: Brezilya’nın ardından Bulgaristan’da da başlayan halk ayaklanmasında 40’lı günlere ulaşılırken, 23 Temmuz akşamı Bulgar halkı parlamentoyu kuşattı.

Ülkemizde Gezi Parkı’na talan ve yağma projesi ve Brezilya’da ulaşım ücretlerine zam ile başlayan halk ayaklanmasına Bulgaristan halkı da dahil olmuştu. Burada direniş 40’lı günlerine vardı.

 

“Hükümet mafyası”

Başbakan Plamen Oreşarski hükümetine karşı başlayan ayaklanmada, 23 Temmuz gecesi başkent Sofya’da bulunan parlamento binası 20 bin kişi tarafından kuşatıldı.

Öfkeli sloganlarla burada bekleyen kitle, bütçe görüşmeleri sırasında kaldırım taşlarını sökerek ve caddelerdeki çöp kutularını kullanarak bina çevresinde barikatlar kurdu. Hükümete yönelik “istifa” ve “mafya” sloganları atan kitlenin kuşattığı parlamentoda o an; 3 bakan, 30 milletvekili, gazeteciler ve personelden oluşan 109 kişi dışarı çıkamadı.

“Kamu düzeninizi bozuyoruz”

Alınan “güvenlik” önlemlerinin ardından parlamentodakilerin tahliyesi için bölgeye otobüsler getirildi. 8 saatlik ablukanın ardından bu kişiler, otobüslerle uzaklaştırıldı. Ancak tahliye sırasında olaylar daha da büyüdü.

Kitle otobüsleri şişe ve taş yağmuruna tuttu. Polisin saldırması üzerine çıkan çatışmalarda da 2’si güvenlik görevlisi olmak üzere 9 kişi yaralandı. Polisin en az 10 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Olaylar üzerine polis dün parlamento binasını güvenlik çemberine aldı ve meclis oturumu iptal edildi. Meclis Sözcüsü Mihail MikovdawKamu düzeni sağlanana kadar milletvekilleri parlamentoya gelmesin” çağrısı yaptı.

Yolsuzluk karşıtı kitle, 14 Haziran’dan bu yana Bulgaristan Sosyalist Partisi ve Türk azınlığı temsil eden Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin oluşturduğu hükümetin istifasını istiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu