Emek

“Bu ülkede patronların hukuku, patronların adaleti geçerli!”

İstanbul: Direnişlerinin 178. gününde “direnişe devam”  diyen HEY Tekstil işçileri bu kez Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaydı.

Bugün (4 Ağustos Cumartesi) “Direne diren kazanacağız” pankartı açan işçiler, sık sık “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” vb. sloganları haykırdı.

Basın açıklanmasını kitle adına direnişçi işçilerden Mehmet Zeki Gördeğir gerçekleştirdi. Açıklamasına “Bizler işten atılırken bir kaç aylık maaşlarımız ve tazminatlarımız gasp edilerek işten çıkarıldık ve şimdi bunu mücadelesini veriyoruz” sözleriyle başlayan Gördeğir “Biz işçiyiz! Patronların çaldığı emeğimizdir. Ekmek paramızdır, çalınan soframızdaki ekmektir, ev kiramızdır. Çalınan bizim yaşamımızdır” sözleriyle devam etti.

Patronların kendilerini köle olarak gördüğünü dile getiren Gördeğir, bu ülkede baklava çalan çocukların on yıllara varan cezalar aldığını ama milyonlarca emeği gasp eden patronlara kimsenin dokunmadığını vurguladı.

Patronların hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını dile getiren Gördeğir, “Bu ülkede adalet terazisi dün olduğu gibi bugün de patronlardan yanadır. Hukuk patronların hukukudur, adalet patronlar için vardır. Biz işçilere düşen açlık ve yoksulluk, zulümdür” dedi. Haklarını alıncaya kadar direnişe devam edeceklerini vurguladılar.

 

“Tek bir işçi bile patronu korkutur”

Daha sonra Yenibosna’daki Kığili fabrikasından hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan bir kadın işçi söz aldı.

Fabrikada yapılan hukuksuz uygulamalardan ve baskılardan bahsederek işe geri alınana kadar direnişine devam edeceğinin altını çizen kadın işçi, “13 gündür direnişteyim. Patron tek kişi olsam bile direnişte olunca işçilerden korkuyor. Geçenlerde fabrika önünde direnişe geçtim diye erken kapattı gitti” diyerek direnişe devam edeceği vurguladı.

Eylem coşkulu sloganlarla eşliğinde sona erdi.

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu