Güncel

“Bu güzel doğayı katledecekler”

H. Merkezi: Bitmez bir düşmanlık bu devletinki…

Bir gün çoluk-çocuk, yaşlı-genç herkesi gaza boğar, sokak ortasında coplar, katleder, vekilin ayağını kırar…

Bir gün sabahın “köründe” evleri basar, demokrasi mücadelesi veren insanları hapishaneye koyar, hukuk oyunu oynar…

Bir gün bakarsınız bir tersanede ya da madende ölen işçinin “ahından” patronu korur, 200 işçinin bir anda işten çıkarılmasına ses çıkarma ama 20 işçinin bir patronu protesto etmesine karşılık işçiye saldırır…

Sırada kim var derseniz…

Elbette akla ilk olarak doğasına, suyuna, mahallesine, evine sahip çıkanlar gelir. İşte onlardan birkaç örnek

 

Solaklı’da “HES” operasyonu

Trabzon Çaykara İlçesi’nde bulunan Solaklı Vadisi’nde, Gavlatan Deresi üzerinde kurulması planlanan HES’e tepki gösteren köylüler şantiyeyi bastı.

Şantiyedekilerin köylülere saldırması yetmezmiş gibi bu kez de devreye jandarma girdi.

Köylüye saldıran jandarma 110 kişiyi gözaltına aldı. Jandarmanın elindeki isim listesine göre gözaltı işlemi yaptığı aktarılırken gözaltına alınanlar arasında yaralılar olduğu da öğrenildi

Bu sırada 250 kişi ise götürüldükleri Çaykara İmam Hatip Lisesi’nin top sahasında ertesi gün sabaha kadar dizili halde bekletildi.

 

Çöp tesisi protestosunda 20 gözaltı

Giresun’un Görele İlçesi’nde Köprübaşı ve Aydınlar Beldesi ile Tirebolu’nun Mursal Köyü sınırları içinde katı atık bertaraf tesisi yapılmasına tepki gösteren bölge halkı, tesisin yapılacağı alana giderek çalışmaları durdurmak istedi.

Çalışmaların yapılacağı alana giden iş makinelerinin önünü kesen vatandaşlar, jandarma ile yaptıkları görüşme sonrasında çalışmaların durdurulacağı sözünü aldı.

Jandarma tarafından verilen söze karşın saat 03.00 sıralarında çevik kuvvet ve jandarma ekipleri panzerler eşliğinde iş makinelerini tekrar bölgeye geldi.

Durumu haber alan yöre halkı, iş makinelerinin çalışmalarını engellemek için alana girmek isteyince, polis ve jandarma saldırı ile karşılaştı.

Biber gazı ve coplarla yapılan saldırı sonucunda çok sayıda kişi yaralanırken, 20 kişi gözaltına alındı.

İçme suyu kaynaklarının bulunduğu bölgeye çöp alanı yapılmasına tepki gösteren Kovanpınar Köyü Muhtarı Bayram Çınar, “2 aylık bebeğin annesini de gözaltına aldılar. Bu suç valinin ve siyasilerindir. Bir yetkili açıklayıcı bilgi vermedi. Bu tesis hiçbir yere kurulamadı, şimdi bu güzel doğayı katledecekler” dedi.

Köylülerden Havva Güldal ise çevre düşmanı politikalar nedeniyle ormanların kırıldığını söyledi. Güldal, bölgede 7 su deposunun olduğunu, bu nedenle çöp tesisi istemediklerini ifade etti.

Jandarmanın, saldırı sırasında 2 aylık çocuğu bulunan komşusu Aliye Yolgiden’i sürükleyerek gözaltına aldığını anlatan Ayşe Kibar da “Neden götürüldüğünü bilmiyoruz. Her ağacın dibinde asker var. Her tarafı kesmişler” diye tepki gösterdi.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in yer seçimi sırasında halkın taleplerini dinlemediğini söyleyen Çömlekçi Çevre Platformu Sözcüsü Ali Dursun ise “Bizleri dinleseler insansız bir yer önerirdik. Tesise değil, yer seçimine karşıyız. Bu tesisler hepimizin enerjisini tüketiyor. Valinin bu karardan vazgeçmesini istiyoruz. Durumu yargıya taşıyacağız” dedi.

 

Karaçam halkı HES’çilerin peşinde

Trabzon’un Karaçam beldesinde yaşayan halk, bölgelerinde yapılmak istenen HES projesini, Trabzon Adliyesi önünde protesto etti.

Haziran ayı başında 600’e yakın polisin halka saldırdığı hatırlatılan açıklamada, ”Karadeniz’in geleceğini karartan HES projelerinin doğadaki tahribatı ve gelecekte önlenemeyecek sonuçlarını görmek için kahin olmaya gerek yoktur” denildi.

Okan Holding’in Başyurt ile Kavlatan arasındaki Balkodu 2 HES Projesi’ni BTA Elektrik ve Enerji Üretim ve İnşaat A.Ş. ile yürüttüğünü belirten Karaçamlılar, Derebaşı’ndaki HES projesinin de aynı holdinge bağlı Derebaşı Enerji A.Ş. tarafından yapıldığını açıkladı. Öte yandan açıklamada Derebaşı Enerji A.Ş.’nin ana ortağının, Şekerbank’ın da ana ortağı olan Şekerbank T.A.Ş. Personel Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı olduğuna dikkat çekildi.

Karaçamlılar, basın açıklamasının ardından Kahramanmaraş Caddesi üzerinde bulunan ve projenin ortaklarından olan Şekerbank önüne geldi. Şekerbank yönetimini de protesto eden köylüler, daha sonra eylemlerini sonlandırdı.

 

Resim galerisi için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu