Manşet

Brezilya, Öğretmenler İçin Ayakta (video-foto)

H.Merkezi: Brezilya’da kamusal eğitimin desteklenmesi, maaşların arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi için grevde olan öğretmenlerin taleplerine destek için 15 Ekim günü eylemler bir kez daha polis şiddetinin hedefi oldu.

Brezilya’da aynı zamanda öğretmen günü olan 15 Ekim’de Rio de Janerio ve Sao Paulo’da yapılan ve yüzbinlerce insanın katıldığı eylemlere polis saldırdı.İlk saldırı polisin, Brezilya’da gelişen toplumsal isyana müdahalenin bir parçası olarak,19 Temmuz’da çıkarılan ve mitinglerde eylemcilerin yüzünü kapatmasını yasaklayan yasaya dayanarak gözaltı yapmak istemesiyle başladı.

Polisin bu tutumuna tepki gösteren kitlenin dirneişle karılık vermesi üzerine polis kitleye vahşi bir biçimde saldırdı. Polisin saldırısına kitle barikat kurarak karşılık verdi.

Çatışmalar sırasında polis, 40’tan fazla kişiyi gözaltına aldı.

Hatırlanacağı üzere Brezilya’da öğretmenler iki aydan bu yana grevdeler. 22 Ekim’de öğretmen sendikası ile hükümet arasında bir görüşme yapılacağını açıklayan hükümet, öğretmenlerin taleplerini karşılamak adına bugüne kadar herhangi bir adım atmadı.

Salı günü daha erken saatlerde yapılan bir gösteride ise bir grup evsiz insan, parlamento binasına girmeye çalıştı. Grup, polis engelini aşarak hükümet yetkilileriyle görüşme yapmayı başardı. Güneydoğudaki Belo Horizonte kentinde de öğretmenlere destek amaçlı eylemler yapıldı.

Öte yandan başkent Brasilia ve kuzey doğudaki Salvador ve diğer bazı kentlerde de mitingler yapıldı. Yaşanan toplumsal hareketlilik Dünya Kupası evsahipliğine yalnızca sekiz ay kalan Brezilya’da egemen sınıfları kara kara düşündürüyor.

 

[widgetkit id=352]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=1a_9KJJX5QE{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu