Dünya

(video) Brezilya emekçileri 1 günlük greve gitti

Neo-liberal politikalara karşı Brezilya halkının eylemleri devam ediyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin örgütlü olduğu sendikalar 11 Temmuz Perşembe günü, bir günlük grev gerçekleştirdiler.

Greve giden on binlerce kişi düzenlenen protesto gösterilerine katılarak, yaklaşık 10 şehirde ana yolları trafiğe kapatarak eylemlerine devam ettiler.

Rio de Janerio kentinde gerçekleştirilen protesto yürüyüşüne polisin saldırması sonucu halk barikatlar kurarak çatıştı.

Brezilya emekçileri neo-liberal politikaların bir sonucu olarak devletin küçülmesi, sosyal hakların budanması kamu hizmetlerine ayrılan payların düşmesi sonucu öfkelenen halk bu politikalardan rahatsızlığını açık bir şekilde gösteriyor.

Nitekim gerçekleştirilen grevde kamu hizmetlerine ayrılan payın yetersizliği ve yetersiz olan bu payın da halk yararına kullanılmamasını protesto etti.

Brezilya devletinin uygulamış olduğu bu politikalar karşısında öfkesi artan emekçi halktan birisinin grevde söylediği şu sözler de oldukça çarpıcı: “İnsanların ne istediğine kulaklarını tıkamışlar, halk referandum istiyor, oy kullanmak istiyor. Sağlık hizmeti yerine başka şeylerde halkın parasını harcıyorlar. Eğitim hizmeti vermek istemiyorlar. İnsanları sığır yerine koyuyorlar.

Brezilya son yirmi yılının en büyük isyanı/eylemleri duracak gibi görünmüyor.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=lQdnosSXGYM{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu