Emek

Bosch işçisi çeteci Türk Metal-İş’ten kurtuldu

Ülkemizde emperyalist sermayenin en yoğun yatırım yaptığı kentlerden biri de Bursa’dır. Bu sermayenin en çok yatırım yaptığı alan ise, metal iş koludur. BOSCH, RENO, TOFAŞ, KARSAN, MAKO vb. sermayenin yanı sıra on binlerce çalışanın da bulunduğu yan sanayi işletmeleri bu büyük fabrikalara üretim yapmaktadır.

Metal işkolu, 12 Eylül askeri darbesine kadar DİSK’e bağlı Maden-İş sendikasında örgütlüydü. Askeri darbe sonrası DİSK kapatıldı.

TİSK Başkanı Halit Narin, darbe sonrasında “Yirmi yıl işçiler güldü, biz ağladık; şimdi gülme sırası bizde” söylemi doğrultusunda metal işkolunda çalışan bütün işçiler sermayenin kurduğu Türk-İş’e bağlı Türk Metal-İş’e üye olmaya mahkum edildi.

Bu sendikanın yönetimi çeteci, gerici, faşist bir anlayışa sahiptir. Türk Metal-İş anti-demokratik niteliğinden kaynaklı işçilerin, seçme seçilme hakkının bulunmadığı, talepleri ve fikirlerinin dikkate alınmadığı bir sendikadır. İşçilerin bu nedenle bu sendikaya karşı hoşnutsuzlukları artarak devam ediyor. Ancak işçilerin sınıf bilincinden yoksun olmaları, bu çeteci anlayışa karşı bir tavır geliştirmelerine engel olmuştur. (1988’de MESS Grup TİSK süreci hariç.)

1988 yılında işçilerin kendiliğinden Türk Metal-İş çetesine karşı gerçekleştirdiği eylemler ve istifalar Birleşik Metal-İş’e geçişler sonuç vermedi. Çünkü hem kendiliğinden gelişen bir tepki, hem de yetersiz bir çalışmanın yapılmıştı, Birleşik Metal-İş’in eksiklikleri de sürece eklenince başarı sağlanamadı. Ancak bu süreç, işçiler tarafından özellikle sözleşmeler döneminde tartışılıyor ve güncelliğini koruyordu. Bu hareketlilik, geçen dönem özellikle 6000 işçinin çalıştığı Bosch fabrikasında, TİS sürecinde yoğunlaştı. Türk Metal-İş çetesine karşı tavır netleşerek tepkiler dile getirildi. O dönemden bu yana başlattıkları çalışmalar ile 14 Mart günü bu sendika çetesinden kurtulmak için istifa startını verdiler.

Türk Metal-İş çetecilerinin tüm engellemelerine rağmen üye sayısında çoğunluk sağlandı. Süreç şu şekilde gerçekleşti;

14 Mart sabahı Türk Metal çetesi çevre il ve Bursa’da örgütlü olduğu iş yerlerinden hem Bosch Fabrikası çevresinde hem de Birleşik-Metal İş’in üye kayıtlarının yapıldığı Emek’teki Kültür Merkezi’ne giden anayolu kapatarak üyelikleri engellemeye çalışsa da Bosch işçisinin kararlılığı bu çirkefliği boşa çıkardı.

Bununla yetinmeyen çete, işçilerin geri duygularını kullanmaya çalışsa da işçilerin kararlılığı sürdü. Çevik kuvvet polisinin, noterin bulunduğu yere gelişi sırasında; “Polise uzanan eller kırılsın”, “Ne mutlu Türküm diyene” , “Şehitler ölmez vatan bölünmez” gibi ırkçı sloganları atıldı. BDP milletvekili Ahmet Türk ve Osman Baydemir’in eski DİSK genel başkanı Süleyman Çelebi ile tokalaştığı fotoğraflar ve Ertuğrul Kürkçü’nün DİSK genel kurulunda yaptığı konuşmanın fotoğrafları çoğaltıp masalara ve işçilere dağıtıldı. Türk Metal-İş çetesinin ırkçılık ve milliyetçilikten beslenme çabası fayda vermedi.

İlk gün 1000 işçi istifa ederek Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Disk Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Bosch işçilerini selamlayarak “Türk Metal-İş çetesinin zorbalıklarını ve TİS süreçlerinde işçilerin talep ve önerilerini dikkate almadan işçileri sattığını” vurguladı.

Serdaroğlu; işçilere, her konuda fikir alışverişlinde bulunacaklarını, kararları birlikte alacaklarını, temsilcileri ve yöneticileri işçilerin seçeceğini, demokrasi kültürünü birlikte yaşatacaklarını ifade etti. Serdaroğlu, uluslararası sendikalar aracılığıyla Bosch genel merkez yöneticileriyle görüşüp işçi atılmayacağı konusunda garanti aldıklarını açıkladı.

İkinci gün 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler çetelerin faşist saldırısına uğradı. Ancak işçilerin kararlılığı karşısında çeteciler çaresiz kaldı. Kültür merkezini dolduran işçiler üye kayıtlarına devam etti. Birleşik Metal-İş Sendikası üye ve yöneticileri ile birlikte ilerici, devrimci kurum temsilcileri yola dizilerek Bosch işçilerine destek verdi.

İşçilerle birlikte “Biz biz biz BOSCH işçisiyiz, sarı sendikayı göndereceğiz” “İnadına sendika inadına DİSK”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarını haykırdılar. Bursa Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Ayhan Ekinci yaptığı konuşmada işçileri selamladı. Birleşik-Metal İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş; “Evinize hoş geldiniz! Benim bu sendikayı anlatmama gerek yok, zaten siz biliyorsunuz” dedi.

Üçüncü gün, şube binasında üye kayıtları devam etti. Son aldığımız bilgiye göre; üye çoğunluğunu sağlanmıştır. Bosch işçisinin bu olumlu çıkışı RENO, TOFAŞ, MAKO, KARSAN, GRAMER gibi fabrikalarda çalışan işçilere cesaret ve umut vererek bu fabrikalarda da sürecin başladığı haberlerini almaktayız.

Türk Metal çetesi, Bosch işçişinin özgür iradesini hazmedemedi!

Yaklaşık 1 ay önce Bosch işçisi Türk Metal-İş Sendikası’ndan istifa ederek, özgür iradesi ile Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olmuştu. Ancak, Bosch patronu daha önce işçilerin özgür iradesine saygı göstereceğini belirtmişti. Ama Bosch patronu bu sözünde durmayarak Türk Metal Çetesi ile birlikte bir haftaya yakındır işçilere baskılarını artırarak ve noteri fabrikaya götürerek Birleşik Metal İş’ten ayrılıp, Türk Metal sendikasına geriye döndürmeye çalışılmaktadır.

Bu gelişmelerden rahatsız olan Bosch işçileri ise, sendika seçme özgürlüklerine karışılmamasını talep etmek için, Birleşik Metal İş Sendikası ile birlikte 16 Nisan tarihinde fabrika önünde sabah vardiyası sırasında basın açıklaması gerçekleştirmek istediler. Ancak Türk Metal Çetesi daha önceden planlayarak dışarıda topladığı yüz kişiyi geçkin bir güruhla, sopa ve taşlarla saldırıya geçti. Saldırı sırasında Birleşik Metal İş Sendika yöneticileri ve birçok işçi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Türk Metal Çetesi ve Bosch patronunun tüm saldırılarına rağmen basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş; “Sarı sendikayı defedeceğiz” sloganıyla yaptı. Genel Sekreter işvereni ve sarı sendikayı uyardı ve tüm işyerlerinde referandum çağrısı yaptı.

Basın açıklamasının ardından Bosch işçileri ve Birleşik Metal üye ve yöneticileri servislerle sanayi içinde tur attılar. BU2 ve BU4 fabrikalarının çevresinde kornalarla ve sendika flamaları ile dolaşan servisler, çay molasında olan Bosch işçileri tarafından alkışlarla karşılandılar. Açıklamanın ardından Birleşik Metal-İş Sendikası ve yaralı işçiler saldırıdan sorumlu Türk Metal çetesi için suç duyurusunda bulundu.

Bursa şube binasında yapılan toplantıya ise yüzlerce işçi katıldı. Bu toplantıda konuşan genel örgütlenme sekreteri Özkan AtarBosch’a işçilerin kararına saygı göstermeyi öğreteceğiz!” dedi. Atar “kaos ortamı yaratarak işçilerin iradesi kırılamaz. Bugün ellerinde sopalarla gelenler arkalarına bile bakmadan gidecekler” dedi.

Bosch işçilerin cesaretli adımının sermayenin ve uşaklarının yüreğine korku saldığını söyleyen Atar “Türk Metal’in örgütlü olduğu birçok fabrikadan kendilerine telefon ve mesaj yağdığını” dillendirdi. Bosch işçileri bugüne kadar verdiği söze uyacağına inandıkları işverenin sözünde durmaması üzerine tepkilerini ortaya koymakta da gecikmediler ve yaptıkları yemek boykotu ile patronu uyardılar.

Yemek boykotuna katılım üst düzeyde gerçekleşti. Ayrıca yapılan basın açıklamasında tüm saldırıların boşa çıkacağını, baskı ve tehtidlerin sonuç vermeyeceğini ve Bosch işçisinin onuruna, bugününe ve geleceğini sahip çıkacağı ifade edildi. Fabrikada halen gerginlik devam ediyor.

(Bursa’dan bir DDSB’li)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu