GüncelManşet

Bölgede “Gever’deki katliama sessiz kalma” protestoları

H. Merkezi: Hakkari’nin Yüksekova İlçesinde polis tarafından Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesi ile Bêmal Topçu adlı yurttaşın ağır yaralanması Şırnak, Mardin, Mardin’in ilçeleri Yeşilli, Ömerli, Midyat, Savur, Antep, Batman, Muş, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi, Van’ın Erciş, Çatak ve Muradiye ilçesi ile Erzurum’un Hınıs, Karaçoban ve Patnos ilçelerinde yapılan yürüyüş ve basın açıklamaları ile kınandı. Açıklamalarda, “Gever’deki katliama sessiz kalma” mesajı verildi. 


ŞIRNAK
Şırnak Barosu, Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde polisin açılan ateş sonucu Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesini gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla protesto etti. Cizre ilçesinde bulunan Şırnak Barosu Baro Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda baro üyesi avukat katıldı. Baro adına açıklama yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, silahların sustuğu ve annelerin artık ağlamadığı bir dönemi yaşayacakları beklentisi ve özlemi içerisindeyken Yüksekova’da gerçekleşen katliamı kınadıklarını belirtti. Elçi, “İnsanlarımızın ölümüne ve analarımızın ağlamasına neden olan polis ‘terör’ünü kınıyoruz. Yaşam hakkı hiçbir şart ve koşulda ihlal edilemez. Bu olayda sorumlu olanlar hakkında en kısa süre içerisinde adli ve idari soruşturmaların etkin biçimde sürdürülmesi ve sorumluların cezalandırılması herkesin en haklı beklentisidir.Öncelikle yetkilileri süreci baltalamaya çalışanlar hakkında tedbirli davranmaya ve tüm vatandaşlarımızı da sağduyulu olmaya çağırıyor, hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyor acılı ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.
İHD Şırnak Şubesi ise, Yüksekova’da yaşanan katliamı dernek binasında yaptığı basın toplantısıyla kınadı. Toplantıda konuşan İHD Şırnak Şubesi Başkanı Emirhan Uysal, Yüksekova’da polisler tarafından gerçekleştirilen katliamı hatırlatarak, ülkenin birçok yerinde katliamı protesto etmek amacıyla yapılan eylemlere polisin müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldığını belirtti. Uysal, “Demokratik haklarını kullanırken halkın üzerine güvenlik güçleri tarafından ateş açılması hukuk dışıdır ve kabul edilemez bir uygulamadır” dedi. Faillerin biran önce yargı önüne çıkarılması çağrısında bulunan Uysal, yarın Roboski’de gerçekleştirecekleri “İnsan Hakları Yürüyüşü”ne katılım çağrısı yaptı. 

MARDİN
BDP Mardin İl Örgütü ise, Mehmet Reşit Bilir ve Veysel İşbilir’in polis kurşunuyla katledilmesini yürüyüşle protesto etti. 
BDP Mardin İl binası önünde biraraya gelen kitle AKP Mardin İl binasına doğru yürüyüşe geçti. Yüzlerce yurttaşın yanı sıra Barış Anneleri İnsiyatifi, BDP il ve ilçe yöneticileri ile Artuklu Ünversitesi’nde okuyan öğrenciler katıldı. 
Üzerinde polis tarafından katledilen Mehmet Reşit Bilir ve Veysel İşbilir’in fotoğrafının bulunduğu “AKP Gever’de döktüğü kanda boğulacaktır. Şehid namirin” yazılı pankartın taşındığı yürüyüşte “Şehid namirin”, “Bijî Serok Apo” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından açıklamanın yapıldığı AKP Mardin il binası önünde polisin aldığı yoğun önlem dikkat çekerken, AKP il binasına yaklaşık 50 metre mesafede yapılan açıklamadan önce “Çerxa şoreşe” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından açıklama yapan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, “Kürdistan’da devletin faşist zihnineti tekrardan devreye konulmuştur. Hükümet ve devlet şehitlerimize, değerlerimez saygı duyması gerekir. Eğer saygı duymuyorlarsa Kürt halkı da ne hükümeti ne de yasalarını tanır” dedi. 
Yapılan açıklamanın ardından kitle slogan ve alkışlar eşliğinde il binasına tekrar yürüdükten sonra eylemi sonlandırdı. 

YEŞİLLİ
BDP Yeşilli İlçe Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Gever’deki katliama sessiz kalma” dövizinin taşındığı açıklamaya ilçe yöneticileri katıldı. Açıklamayı yapan BDP Mardin İl yöneticisi Hasibe Mengirkaon, “Çiller dönemindeki katliamcılar yeniden ortaya çıktı. Katliamlar, AKP’nin iki yüzlü politikasının göstergesidir. AKP hükümeti katledilen Kürtlerin faillerini ortaya çıkarmış olsaydı bugün Yüksekova’da katliam yapılmamış olacaktı. AKP, asker ve polisiyle Kürtleri kandıramaz. Kürtler kimseye boğun eğmeden özgürlük mücadelesine devam edecektir” diye belirtti. Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi. 

ÖMERLİ
BDP Ömerli İlçe Örgütü, ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı. Onlarca yurttaşın katıldığı açıklamada, “Katiller bulunsun”, “Kahrolsun faşizm” ve “Katliamcıları kınıyoruz” dövizleri taşındı. Saygı duruşunun ardından kitle adına açıklamayı yapan BDP Ömerli ilçe Başkanı Metin Kaya, Yüksekova’da yaşanan katliam ile Kürt halkına göz dağı verilmek istenildiğini belirterek, “Ancak bu katliamı yapanlar çok iyi bilmelidir ki, bu bir ilk değildir. Sadece AKP döneminde demokratik haklarını kullanan 380 Kürt ve Türk yurttaş katledildi. AKP’nin bu tutumuna sessiz kalmak katliamlara davetiye çıkarmaktır. AKP bu provakasyonların önüne geçmesi için bir an önce adım atması gerekir” dedi. Eylem alkış ve zılgıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

MİDYAT
BDP Midyat İlçe Örgütü, polis kurşunuyla katledilen amca-yeğen Mehmet Reşit Bilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesini protesto etmek için ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DTK, HDP ve HDK temsilcileri katıldı. Üzerinde amca-yeğen İşbilir’in fotoğrafının bulunduğu ve “Gever’deki katliamı lanetliyoruz şehit namirin” pankartı açan yurttaşlar “Şehid namirin” sloganı attı. Grup adına açıklamayı yapan BDP Midyat İlçe Başkanı Feyzi Belke, Yüksekova’daki katliamın sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirterek, “AKP eğer katliamı yapanlar ortaya çıkarmazsa bunun sorumlusu kendisi olacaktır” dedi. 

SAVUR 
BDP Savur İlçe Örgütü, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polisler tarafından katledilen 2 yurttaşın katledilmesini parti binası önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya, BDP Savur İlçe yöneticileri ve il genel meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamayı yapan BDP Savur İlçe Eş Başkanı Şehmus Aksoy, Yüksekova’da 2 yurttaşın katledildiğini hatırlatarak, halk olarak bu katliamlara sessiz kalmayacaklarının altını çizdi.

ANTEP 
Antep Üniversitesi öğrencileri, polis kurşunuyla katledilen amca-yeğen Mehmet Reşit Bilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesini yürüyüşle protesto etti. İnşaat Fakültesi önünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci, “Aktığınız kanda boğulacaksınız”, “Dicle’de Aydın Gever’de M.Reşit, Veysel”, “Kulilkên aşitiye nemirin”, “Katil devlet hesap verecek” dövizlerinin açarak, yürüyüşe geçti. Sık sık “Gever halkı yalnız değildir”, “Antep uyuma insanlığa sahip çık”, “Şehid namirin”, “Katil TC Kürdistan’dan defol” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan öğrenciler, saygı duruşunda bulundu. Ardından öğrenciler adına açıklama yapan Yusuf Keskin, Yüksekova’da katledilen Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu. Keskin, “Çözüm ve barış karşıtları, halkları provoke edemeyecekler. Sürecin baltalanmasına da Kürt halkına yönelik saldırılara da boyun eğmeyeceğiz” dedi. Öğrenciler açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra eylemlerine son verdi. 

BATMAN
Batman Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’ne bağlı odalar, Hakkari’nin Yüksekova (Gever) İlçesinde polis kurşunuyla Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesini yaptığı basın toplantısıyla protesto etti. Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nda yapılan toplantıya oda başkanları katıldı. İlk olarak kısa bir konuşma yapan Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Übeyit Akyıldız, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece dikkat çekerek, bir yılı aşkın süredir çatışmalı sürecin bitmesi ve kanın dökülmemesinin toplum için önemli bir gelişim olduğunu söyledi. Sürecin Kürt halkı tarafından tek taraflı ilerletilmeye çalışıldığını ifade eden Akyıldız, Yüksekova’da ki saldırının faillerinin bir an önce bulunması gerektiğine dikkat çekti. 

Akyıldız’dan sonra açıklama yapan Batman Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Hadi Boğadır ise, barışa dair umutların olduğu bir dönemde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde iki kişinin öldürülmesini barışa sıkılan kurşunlar olarak gördüklerini belirterek, polisler tarafından yapılan saldırıyı lanetlediklerini söyledi. Resmi makamların basın yoluyla olayı kara bir propagandaya dönüştürdüğüne dikkat çeken Boğadır, “Ulusal basının Türk ve Kürt halkının gözüne baka baka dün Roboski’deki yanlı tutumunu bugün Gever’de de sergilemesi maksadını aşan bir tutum olarak görülmelidir” dedi. Kürt halkının demokratik tepkisini hazmetmeyen yaklaşım, Kürt’ü bir bütünen kabullenmeyen, yok sayan yaklaşımının tekrarı halka gösterdiği saldırgan tutumuyla bir kez daha ortaya konulduğunu hatırlatan Boğadır, Roboski’de yaşanan katliam gibi karanlıkta kalmaması için hükümetin sorumlu davranmasını faillerin açığa çıkararak hesap vermesini istediklerini ifade etti. 

MUŞ 
Muş’un Malazgirt ilçesinde Yüksekova’da polis tarafından Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in katledilmesi ile Bêmal Topçu adlı yurttaşın ağır yaralanması BDP tarafından yapılan basın açıklaması ile kınandı. BDP Malazgirt ilçe binasının önünde yapılan açıklamaya Malazgirt Belediye Başkanı M. Nuri Balcı, Konakkuran Belde Belediye Başkanı Kemal Çetin, İl Genel Meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri, BDP Malazgirt İlçe Örgütü yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kitle adına basın açıklamasını yapan BDP Malazgirt İlçe Başkanı Maksut Kayretli, Yüksekova’da yaşanan olayın Kürt halkını derinden etkilediğini belirterek, faillerin biran önce bulunmasını istedi. Bir yıla yakın bir süredir kan dökülmediğini, Kürt halkında ve kamuoyunda güçlü bir moral ve çözüm umudu oluştuğunu kaydeden Kayretli, “Biz bu nedenle tekrardan Yüksekova’daki olayı proteste ediyoruz. Barış sürecine olan inancımızı her zamankinden daha çok koruyacak ve bu sürece sahip çıkacağız. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için kamuoyunu ve halkımızı duyarlı olamaya çağırıyor, hükümeti biran önce yaşanan bu olayın faillerini ortaya çıkararak, sorumlu olmaya davet ediyoruz” dedi. Açıklama sessiz bir şekilde sona erdi. 

ŞEMDİNLİ 

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde de Yüksekova’da yaşanan olaylar lise öğrencileri tarafından protesto edildi. Anadolu Lisesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Lisesi (İMKB) ve Sabri Özel Lisesi’nde okuyan öğrenciler ilçe merkezinden 3 kilometre uzaklıkta bulunan Pesan’da biraraya gelerek ilçe merkezine kadar yürüyüş düzenledi. Öğrenciler yürüyüş esnasında sık sık, “Gever halkı yanız değildir”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Bijî Serok Apo” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları attı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan BDP ilçe binası önüne kadar yürüyen öğrenciler özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra oturma eylemi yapıldı. Burada öğrenciler adına açıklama yapan lise öğrencisi Ozan Akbaş, Yüksekova halkının yalnız olmadığını belirterek, Veysel İşbilir ve Mehmet Reşit İşbilir’in mücadelesini kendilerinin devralacağını dile getirdi. Akbaş, “Onursuz yaşamayı değil onurlu yaşamak için sürekli her alanda mücadele içinde olacağımızı herkes bilsin” dedi. Yapılan açıklamanın ardından öğrenciler eylemlerine son verdi. 

ERCİŞ 
Van’ın Erciş ilçesinde de Yüksekova’da polis tarafından 2 yurttaşın katledilmesi ve birinin başında vurularak ağır yaralanması yapılan yürüyüş ile kınandı. BDP Erciş İlçe Örgütü öncülüğünde yapılan yürüyüşe binlerce yurttaşın yanı sıra DTK üyeleri, TUHAD-DER, KURDİ-DER ve HDP temsilcileri katıldı. İlçe binası önünde biraraya gelen binlerce yurttaş buradan Zilan Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Ölüm değil çözüm istiyoruz” ve “Katillerden hesabını soracağız” yazısı ile üzerinde Veysel ve Reşit İşbilir’in fotoğraflarının olduğu pankartlar taşındı. Yürüyüş esnasında sık sık, “Bijî berxwedana Gewerê”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî Serok Apo”, “Be Serok jîyan na be”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Katil polis işbirlikçi AKP”, “PKK halktır halk burada” ve “Şehit namirin” sloganları atıldı. Zilan Parkı’nda kitle demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra BDP Erciş İlçe Başkanı Abidin İnci tarafından basın açıklaması yapıldı. İnci, Yüksekova’da ki saldırının amacının PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan süreci sabote etmek olduğunu belirtti. Kürtlere karşı yıllardır sürdürülen kirli savaşın ölüm ve acılarla sonuçlandığını, bu acıların halen devam ettiğinin altını çizen İnci, Yüksekova’da yeni katliam ve ölüm sahnelerinin sergilendiğini vurguladı. İnci, “Bizim için her yer Gever, her yer direniştir ve her yer Kürdistan’dır. Türkiye’de yaşayan bütün halklar artık bu savaşın barışla sonuçlanmasını istiyor. Yaşanan bu cinayetlerin failleri biran önce açığa çıkarılmalıdır. Yaşanan katliamın failleri açığa çıkmayana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz. Barış halklar içindir. Bu barışın sağlanması için üzerinize düşeni yapmalısınız” dedi. Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren kitle daha sonra BDP Erciş ilçe binasına geçti. 

MURADİYE
Van’ın Muradiye (Bêgîr) ilçesinde de Yüksekova olayları kınandı. BDP Muradiye ilçe binası önünde biraraya gelen yüzlerce yurttaş buradan ilçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Saat Kulesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık, “Katil AKP iş başında”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Bê Serok jîyan na be” sloganları atıldı. Saat Kulesi’ne varan kitle burada ilk olarak yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasında konuşan BDP Muradiye İlçe Başkanı Vahap Arslan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 90 yıllık tarihinde Kürt halkına imha, inkâr ve asimilasyon politikaları dayattığını dile getirdi. Yüksekova’da 2 Kürt yurttaşın polis tarafından vurularak katledilmesi ve bir yurttaşında başından vurularak ağır yaralanmasından AKP’yi sorumlu tuttuklarını belirten Arslan, “Bunun özgürlük hareketinin başlatmış olduğu, barış sürecine sıkılan bir kurşun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Gever’de yaşanan katliama karşı hiç bir demokratik kurum sesiz kalmayacak. AKP hükümeti bilmelidir ki, bizler daha önce Ceylanların, Uğurların, Eneslerin, Şerzanların, Roboskîlerin katillerine de tanık olmuştuk. Bu katliamları unutmadık. Ve unutmayacağız. AKP hükümetinin yaptığı bu katliamlara da sessiz kalmayacağız. Bu katliamcı çete anlayışlarına karşı her zaman her yerde mücadelemizi yükselteceğiz. Yüksekova’daki, bu vesayete karşı, halklar sesini yükseltmelidir. Bu katliamlara karşı tüm halkımızı demokrasi mücadelesinde yerini almaya davet ediyoruz” diyerek yaşamını yitirenler için 3 günlük yas ilan ettiklerini dile getirerek açıklamalarına son verdi. 

ÇATAK
Van’ın Çatak (Şax) İlçesinde de BDP Van Çatak İlçe Örgütü Yüksekova’da polis infazlarını yapılan yürüyüş ile kınandı. Yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. İlçe örgütünün önünden Çatak Emniyetine kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Buradan tekrar ilçe binasına yürüyen kitle basın açıklaması yaptı. Burada konuşan BDP Çatak İlçe Eş Başkanı Vehbi Batur, “Sistemin zorbalık ve yanlışlıklarına karşı sesini yükselten halkın üzerine AKP’nin faşist ve terör zihniyetine sahip polisleri tarafından hedef gözeterek yoldaşlarımız olan Bemal Tokçu, Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir hunharca katledildi. Bir daha bir tek insanımızın canının yanmasına biz Kürt halkı olarak tahammül etmeyeceğimizi belirtiyor, tüm dünya halklarının mazlum Kürt halkının yanında yer almaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

HINIS
Erzurum’un Hınıs ilçesinde de Yüksekova’da polis infazları kınandı. BDP Hınıs İlçe Örgütü öncülüğünde Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan yürüyüşün ardından yapılan açıklamada konuşan Yılmaz Gülçiçek, Yüksekova katliamının çözüm ve barış sürecine engel olmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. Türkiye’de bir yandan Kürt sorununun çözümü için başlatılan süreci devam ettirmek için kararlı bir duruş sergileyenlerin yine Kürt halkı olduğuna vurgu yapan Gülçiçek, karşı tarafta ise siyasi cesaretten yoksun, demokratikleşme adımlarını atmamak için ipe un seren AKP hükümeti olduğunu söyledi. Gülçiçek, “Bir kez daha belirtiyoruz ki, ‘Çözüm ve barış’ sürecinin baltalanmasına, Kürt siyasal ve özgürlük hareketinin bu konudaki kararlı ve açık duruşunun suiistimal edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından eylem sessiz bir şekilde sona erdi. 

PATNOS
Ağrı’nın Patnos ilçesinde de BDP İlçe Örgütü öncülüğünde Yüksekova’daki polis infazları kınandı. BDP ilçe binasında yapılan basın toplantısıyla infazların kınandığı toplantıya çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan BDP Patnos İlçe Yöneticisi Musa Uygar, infazları kınadıklarını belirterek yaşamını yitirenlerin ailesine başsağlığı dileklerinde bulundu. Burada AKP hükümetine seslendiklerini dile getiren Uygar, “İnsanların kutsal saydığı mezarlıklara yönelik saldırıların durdurulması için gereken önlemleri derhal alın. Bu konuda Kürt halkının inançlarını ve şehitlerine olan saygılarını çiğnemeyin ve çiğnenmesine fırsat vermeyin. ‘Çözüm ve barış süreci’nin hızlanması ve demokratikleşme adımlarının savsaklanmaması için BDP ve HDP vekillerinin önerilerini dikkate alın. Sürecin başarıyla yürütülmesi ve tamamlanması için İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’ın baş müzakereci rolüne uygun yasal ve siyasal önlemleri almaktan kaçınmayın. Halka kurşun sıkanların, demokratik gösteri hakkını kullananlara saldıranların derhal yargılanmaları ve ceza almaları için gerekli adımları atın. Çözüm ve barış karşıtları, halkları provoke edemeyecekler. Sürecin baltalanmasına da, Kürt halkına yönelik saldırılara da boyun eğmeyeceğiz” dedi.

KARAÇOBAN
Erzurum’un Karaçoban ilçesinde de Yüksekova’daki infazlar yapılan yürüyüşle kınandı. BDP ilçe binası önünden ilçe merkezinde bulunan Merkez Cami’ye kadar, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok Jiyan nabe” ve “Şehît namirin” sloganlarının atıldığı yürüyüşe BDP ilçe yöneticileri ve HDP Erzurum İl Eş Başkanı Nevzat Çavuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK, KCK ve YPG bayraklarının açıldığı yürüyüşte polisin yoğunluğu dikkat çekti. Burada konuşan Hafit Karagöz, “Devlet diyor ‘Polisin havaya açtığı ateş sonucu vatandaşlarımız yaşamını yetirmiştir’ Bu vatandaşlar kuş mudur hava da vuruluyor. Yıllardır ezberlenmiş bu söylemden artık vazgeçmelidirler” diyerek tepkisini dile getirdi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

 

Kaynak: DİHA

 

[widgetkit id=418]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu