GüncelManşet

Bir annenin feryadı…

16 Kasım…

Tarihi gün…

Bir taraftan Irak Kürdistanı’nın Kürt liderlerinden KDP’li Mesud Barzani, diğer taraftan 38 yıldır sürgünde olan ve son senelerini “ha geldi, ha gelecek” diyerek geçiren Kürt sanatçı Şivan Perwer… Olağanüstü bir buluşma olduğu kesin bu ziyareti.

Ama kimin için?

Kimin yararına?

Barzani, Suriye Kürdistanı’nda, Rojava’da kendisinnden bağımsız ve halkçı bir Kürt hareketinden -PYD’den- rahatsız. TC, zaten Rojava’da PYD’nin varlığından kaynaklı başından bu yana karın ağrısı çekiyordu. İki karın ağrısı birleşince Amed’de bu tarihi buluşma gerçekleşti.

Ha tabii, ABD ve Rus emperyalizminin Suriye üzerinde vardıkları “geçici” mutabakatın ardından TC’nin ABD tarafından İran ile arayı düzeltme operasyonunda görev alması ve yine TC üzerinden Irak Kürdistanı’nın enerji kaynaklarını hibe etme çabaları da bu buluşmanın nedenlerinden biridir.

Kürt müziğinde tartışılmaz bir yeri olan ve Kürt halkının acılarını, hüzünlerini, sevinçlerini sesi ve sazıyla dünyaya duyuran; ancak duruşu ile ne bu sevgi selini ne de değeri hak etmeyen Şivan Perwer ise, son yıllarda ülkeye gelme ihtimali üzerinden zaten sık sık gündemdeydi. Ancak bu geliş ihtimalleri nedense hep AKP’nin ülkede Kürt meselesinde sıkıştığı dönemlere denk geldi!

Tesadüf müdür, bilinmez ama gerek verdiği röportajlarda “Hoca efendi”yi öven (Fethullah Gülen) gerek “Başbakanımızın da dediği gibi 3 çocuk istiyoruz” diyerek evlenen çiftlere seslenen gerekse de Erdoğan’ın önünde eğilen Şivan’ın “memleket hasreti” pek samimi değildi.

 

“Oğlumun katili sizsiniz…”

Tüm bunlar bu tarihi buluşmaya yönelik onlarca tartışmadan sadece bazıları… Ama internete düşen yüzlerce kare arasında eksik bir resim vardı görülmeyen…

Bir kadın…

Tek başına bir kadın…

Elinde boyundan büyük bir pankart ve üzerinde 28 Haziran’da Amed-Lice’de karakol yapımını protesto ederken asker tarafından vurularak öldürülen oğlu Medeni Yıldırım’ın fotoğrafı ile Fehriye Yıldırım’dı o kadın…

Başbakan Erdoğan, Amed’e geldiğinde ilk ziyaretini yaptığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne gelen anne Fehriye Yıldırım, gözyaşları içinde yaptı protesto eylemini. “Oğlumun katili sizsiniz” diyordu Medeni’nin annesi, “sizsiniz”!

Ve bir annenin gözyaşlarına basa basa Medeni’nin katili, katledilmesinin baş sorumlusu Erdoğan’ın sahnesine çıkıyorlardı Barzani ile Perwer…

Barzani emperyalistler ve faşist TC ile ne gibi anlaşmalar yaptı, neler kopardı? Bunu ileriki süreçlerde göreceğiz.

Peki ya Şivan Perwer, o ne yapacak?

Belki Medeni’nin annesinin gözyaşlarını ve çığlığını hiçe sayan bu sanatçı bir zaman sonra bu çığlığı da türkü yapar kendine! Bizim içimiz o türküyle titrerken, kimbilir Şivan o türkünün primiyle hangi Kürt düşmanının ekmeğine yağ sürer!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu