Manşet

Binlerce Kişi Hep Bir Ağızdan Haykırdı: Diktatör Erdoğan Defol!

31 Ekim 2012 Çarşamba günü, Berlin’de AABF, YEK-KOM, ATİF, DİDF ve bir çok diğer devrimci, demokratik ve ilerici kitle örgütlerinin önderliğinde düzenlenen ve beş bin kişinin katıldığı miting yapıldı.

Öğleden önce saat 9’dan itibaren Brandenburger Tor alanını doldurmaya başlayan kitle, miting başladığında oldukça coşkulu ve kararlı haykırışlarla hemen hemen 300 metre ötede Merkel’le baş başa görüşen faşist T. Erdoğan’ı gür sloganlarla protesto etmeye başladı. Claudia Roth ve Gregor Giysi’nin de birer konuşma yaptığı miting’de ilk konuşmayı ATİF başkanı yaptı.

Konuşmacıların sayısının fazlalığı dolayısıyla yaptığı kısa konuşmada başta açlık grevleri olmak üzere, işçi ve emekçilerin sorunlarına ve bunun karşısındaki Erdoğan ve hükümetinin politikalarına sert eleştiriler yöneltti.

YEK-KOM başkanı da Kürtler üzerindeki baskıyı, açlık grevlerini, A. Öcalan üzerindeki izolasyon vb. üzerinde durdu; AABF adına Hüseyin Mat da Aleviler ve inançları üzerindeki baskılar üzerinde durdu. Bir çok milletvekilinin de yaptığı konuşmalar içinde Turgut Öker’in konuşması bu miting dolayısıyla yapılan birlikteliği öne çıkaran ve bu mitingin bir başlangıç olduğunu bunun arkasının geleceğini belirtmesi açısından son derece anlamlı ve önemliydi. Roth ve Giysi ise Kürt kimliği üzerindeki yasağı ve Alevi inancı üzerindeki baskıyı dile getiren konuşmalar yaptılar.

Mitingin bitiminde ise F. Tunç, Emekçi, Metin-Kemal Kahraman da sazları ve sözleriyle miting’de yerlerini aldılar. Yapılan mitingin verdiği en önemli mesaj; tüm konuşmacıların, yapılan eylem birliğini selamlamaları ve bunun arkasının geleceğiydi. Bu mitingle bir ilk gerçekleştirilmiş; buz kırılmış ve yol gösterilmiştir! Tüm mesele, bu yolda kararlılıkla yürüyüp faşist devlete ve hükümete karşı onun zalim diktatörü ve diktatörlere karşı ortak direniş sergileme iradesinde ısrar etmek ve bu birlikteliği daha ileri taşımaktır.

ATİF-Berlin


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu