Güncel

Beytüşşebap’ta çatışmalar sürüyor(video haber)

H. Merkezi: 2 Eylül gecesi Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde birçok noktaya saldırı düzenlendi. HPG gerillalarının yaptığı saldırıda, 3 gerilla hayatını kaybederken 50’nin üzerinde asker ve polis de öldürüldü.

Beytüşşebap ve çevresinde bulunan Bayrak, Beboskê, Çeper askeri üsleri, Tugay binası, Mezra Alayı, jandarma karakolu ve güvenlik tepesi, polis ve Özel Harekat Timlerine ait binalar ve güvenlik mevzileri, Beytüşşebap kaymakamının evi, hükümet konağı ve birçok devlet kurumuna saldırıldı. Gece saat 22.00 sularında başlayan saldırıda birçok askeri malzemeye de HPG gerillaları tarafından el konuldu.

3 gerillanın şehit olduğu saldırının ardından cenazeleri almak isteyen Beytüşşebap halkı ile Özel Harekât Polisleri arasında çatışma çıktı. Cenazeleri çatışma alanından alarak ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçen kitlenin önünü kesen özel harekât polisleri cenazelere el koydu.  Bu duruma tepki gösteren halk polisle çatıştı.

2 Eylül günü yapılan saldırının ardından ikinci saldırıyı Kumtik üssüne yapan gerillalar burada 10 askerin öldüğünü çok sayıda askerinde yaralandığını açıkladı.

3 Eylül günü de çeper tepesine saldıran gerillalar burada da 1 askerin öldüğünü 1 askerin de yaralandığını açıkladı.

2 Eylül’den bu yana Beytüşşebap’ta süren çatışmaya dair açıklama yapan HPG-BİM şu değinilerde bulundu; “2 Eylül günü saat 22.00’da güçlerimiz tarafından Şehit Adil ve Şehit Nuda isimli bir devrimci harekât başlatılmıştır.15 dakika içinde ilçe merkezinde hedeflenilen tüm noktaları ve mevziileri ele geçiren gerillalarımız özel harekât timlerine ve polislere ait tüm mevziileri ve nöbet kulübelerini imha etmiştir” denildi.

Gerillalar tarafından Kaymakamlık binasının ele geçirilip binada arama yapıldığını da bildiren HPG-BİM, “gerillalarımız birçok teknik malzemeyi ele geçirdi” dedi.

Şırnak yolu üzerinde köprünün de imha edildiğininde bildirildiği açıklamada asker cenazelerini almak için gelen 1 Skorsky helikopterin düşürüldüğü 2 helikopterinde ağır darbeler aldığı belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu