Emek

Beyazıt Meydanı’nda onbinler grevde!

İstanbul: Hükümetin grevsiz toplu sözleşme dayatmasına, kırıntı denilecek memur zamlarına karşı onbinlerce KESK üyesi alanlardaydı.

KESK’in örgütlediği greve birçok okuldan % 100 katılım vardı.

Onbinlerce KESK üyesinin yanı sıra DİSK gibi pek çok sendika, devrimci-demokratik kitle örgütü de greve katıldı.

Çapa Tıp Fakültesi önünde biraraya gelen kamu emekçileri, davul zurna eşliğinde, halaylar çekerek yürüyüşe geçtiler. Oldukça coşkulu olan kitle sesli ajitasyonlar çekerek AKP’yi ve yasalarını teşhir etti.

Sık sık “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Yaşasın grev hakkımız ve toplu sözleşme hakkımız”, “AKP zammını al başına çal”, “AKP halka hesap verecek”, “Zafer direnen emekçinin olacak” vb. sloganlarının atıldığı grev renkli görüntülere sahne oldu.

– Direnişteki Çapa taşeron işçileri, “Susmadık, haykırdık taşerona başkaldırdık. Yaşasın çapa direnişimiz” pankartıyla eyleme katıldı.

“Tiyatro değil, sözleşme istiyoruz” diyen SES üyeleri grevin taleplerini dile getirdi.

– Eğitim-Sen’in yoğun katılım sağladığı grevde, İstanbul şubeleri; “Çocuk yaşta gelin istemiyoruz”, “Örgütlü olmak suç değildir”, “Uzlaşmayacağız, direneceğiz, kazanacağız” vb. dövizlerle grevi talepleri doğrultusunda renklendirdi.

– Aynı şekilde sağlık emekçileri sağlıkta yaşanan sorunlara dikkat çeken pankart ve dövizlerle katıldılar greve.

Halkların Demokratik Kongresi ve pek çok devrimci-demokratik kitle örgütünün greve katılımı oldukça kitleseldi.

– Beyazıt Meydanı’na gelen kamu emekçileri İstanbul Üniversitesi’nin kapısına “Bu işyerinde grev vardır” pankartını astıkları sırada İstanbul Üniversitesi öğrencileri de üniversiteden alkışlarla, sloganlarla grev alanına girdi.

“Emekçilerden, işçilerden korkuyorlar”

Basın açıklamasını KESK Genel Başkanı Lami Özgen okudu. Özgen, önce emekleri, özgürlükleri ve geleceklerine sahip çıkmak için alanları dolduran ve “Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz “ diyen tüm emekçileriselamlayarak konuşmasına başladı.

Özgen, bugün Türkiye’nin dört bir yanında kamu emekçileri olarak ama sadece kendileri için değil herkes için insanca bir yaşam mücadelesinde, grevde ve her yerde omuz omuza olduklarına vurgu yaptı.

Özgen, ardından, “Bugün kamu emekçileri olarak bizimle dalga geçenlere, 2012’nin Türkiye’sinde bizi hala kapı kulu olarak görenlere en iyi cevabı vermek için grev hakkımızı kullanıyoruz. ‘grev hakkınız’ yok tehditlerini boşa çıkaran yüz binlerce kamu emekçisi bugün tüm Türkiye’de hayat durmuş durumda” dedikten sonra Nazım Hikmet‘in bir şiirini okudu

“Gücümüzü 77’lerden almaktayız”

Lami Özgen’in ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören söz alarak insan emeğine vurgu yaptı ve “Bu kalabalığı ve 1 Mayıs’taki kitleyi görünce kazanacağımız günlere olan inancım daha da artıyor” dedi.

Ardından DİSK Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu söz aldı. Serdaroğlu, bugün KESK grevini desteklemeye gelmediklerini, bu mücadeleyi birlikte, omuz omuza sahiplenmek için geldikleri söyledi.

Serdaroğlu, 77’lerden aldıkları cesaretle 1 Mayıs 2012’de beş yüzbinler olarak mücadeleyi yükselttiklerine vurgu yaptı. Serdaroğlu, ağıt yakmaya gelmediklerini, halaylarla haklarını almaya geldiklerini belirtti ve her alandaki saldırıya mücadele ile karşılık vereceklerini, teslim olmayacaklarını haykırarak sözlerini sonlandırdı.

Eyleme DDSB, Halkların Demokratik Kongresi, BDP, SODAP, ESP, Kaldıraç, EMEP, Mücadele Birliği, Devrimci Hareket, Alınteri, BDSP, SDP de katılarak destek verdi.

Daha sonra Beyazıt Meydanı grevdeki emekçilerin halaylarıyla büyük bir coşkuya sahne oldu.

Kürtçe ezgiler eşliğinde halay çeken kamu emekçileri grevlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu