Manşet

Berkin Elvan eylemine polis saldırısı(An an)

23.45: Taksim’de hareketlilik devam ediyor. bir süredir Mis Sokaktan çekilen polis yeniden bu sokağa, saldırılar yaptı. ara soakkalara çekilen kitleye saldıran polis  pek çok kişinin yaralanmasına neden olurken gözaltılar da yapmıştı. 

Tüm saldırılara karşı kitle ara sokaklara çekilerek bekleyişini sürdürmekte. gece boyu çeşitli şekillerde hareketlilik devam etmesini bekleniyor.

21.40: Polis çok yoğun biçimde plastik mermi ve gaz bombası kullanıyor. Kitle ise saldırıya karşı taşlar atarak ve barikat kurarak direniyor 

21.37: Miss Sokak ve İstiklal Caddesi’nde çatışmalar devam ederken Yunus Özbay isimli genç darpedilerek gözaltına alındı.

21. 11: Çatışmalara ara sokaklarda devam ederken Ali Yalas isimli genç polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı

21.00: Çatışmalar devam ederken polis akreplerle ara sokaklara girerek gözaltı yapıyor. Mis Sokak’ta gözaltına alınmak istendi. Kitle direnişe geçince polis silahını kullandı.

20.23: Saldırının ardından İstiklal Caddesi’nde tekrar toplanan kitle meydana doğru yürüyüşe geçti. Panzerlerle meydanda bekleyen kolluk güçleri kitleye gaz bombaları ve tazyikli du ile saldırdı. Kitle ise saldırıya taşlarla karşılık veriyor. Hep bir ağızdan “Sık bakalım” şarkısını söylüyor.  

19.36: Açıklamanın ardından polis kitleye gazlarla saldırdı. İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru çekilen kitle sıklıkla “Hepimiz Ethem’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarını atıyor. Polis Panzer ve TOMA’larla kitleye saldırırken, birçok kişinin suratına yakın mesafeden gaz sıkılıyor.

19.27: Polis engeline rağmen aileler bir meydanda bir açıklama yaptı.  Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan burada bir konuşma yaptı. Berkin’in 45 gündür bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda olduğunu belirtti. Baba Elvan, “Biz Berkin’in ailesi olarak hem vur emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz” dedi. Açıklamanın ardından kitle dağılmadı.Eyleme destek giderek artıyor. birçok bölgeden gelen kitle polis saldırısını protesto ediyor. Kitle Taksim Meydan’da toplanmaya devam ediyor. Polis ise kalkanları ile kitleyi bu kez İstiklal Caddesi’nde doğru sürüklüyor. ayrıca 2 TOMA ve 1 Akrep türü zırhlı araç kitlenin üzerine ilerliyor. Kitle ise alandan ayrılmayacağını belirterek sloganlarla saldırıyı protesto ediyor.

19.10: Gezi Ayaklanması’nda Okmeydanı’nda gaz fişeği ile başından vurulan ve bir aydan fazladır halen yoğun bakımda olan Berkin Elvan için, aileler bugün Taksim Tramvay Durağı’nda bir eylem gerçekleştirmek istedi. Saat 18 50’de bir araya gelen aileler daha eylem başlamadan kollukgüçleri tarafından ablukaya alındı. Kitle’nin dağılması yönlü açıklama yapan kolluk güçleri saat itibari ile kitleyi kalkanlarla Taksim Hill Otel gibi büyük otellerin kapılarına doğru itekliyerek sıkıştırmak istiyor. Polisin kalkanlı saldırılarına direnerek karşı koya kitle Takviye polis ekipleri ile abluka altına alınmaya çalışılıyor. Öte yandan TOMA’larda kitleye yaklaşıyor. Kitle sıklıkla “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Katil polis hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını atıyor. kitle alandan ayrılmamakta kararlı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu