Manşet

“Beni unutmayın…”

H. Merkezi: Bugün Roboskî’de gerçekleştirilen anmada okunan basın açıklamasından…

“Ben Şivan Encü‘yüm. Bir gözyaşı beklemekteyim. Ben Muhammed Encü‘yüm, bir parçam traktör yükü. Ben Vedat Encü‘yüm. Annemin kuzusuyum. Ben Celal Encü‘yüm. Soğuk karın soğukluğunu bedenimle serpmişim. Ben Cihan Encü‘yüm. Bir battaniyeye gençliğimi sermişim.

Ben Şerafettin Encü‘yüm. Kalkan bir tabutta arkadaşımla kol kola. Ben Fadıl Encü‘yüm. Vücut parçalarım bulunamıyor. Ben Selman Encü, kömürleşmiş dedikleri. Ben Orhan Encü‘yüm. Diyorlar ki, başım paramparça olmuş. Ben Hüsnü Encü‘yüm. Ayakkabının tekinin sahibiyim.

Ben Zeydan Encü‘yüm. Omuzlar üzerinde mezarlığa gidiyorum. Ben Bilal Encü‘yüm. Ölüm sırasını vermeden duran. Ben Erkan Encü‘yüm. Babamın göğsüme sıcak gözyaşlarını akıttığı. Ben Aslan Encü‘yüm. Ablamın bedenimin üzerinde battaniyeyi öptüğü.

Ben Hüseyin Encü‘yüm. Yanlışlıkla öldürüldü denilen. Ben Cemal Encü‘yüm hala çok gencim, imam neden üzerime telkin okuyorsun? Ben Selahattin Encü‘yüm. Ayaklarıma vurup beni bu kardan çıkarın. Ben Savaş Encü‘yüm. Öğretmenim beni affedin seni okula gönderen devlet beni de mezarlığa gönderdi. Ben Serhat Encü‘yüm. Hoşçakalın.

Ben Osman Kaplan‘ım. Yanan ceset kokusu geliyor bana. Ben Salih Encü‘yüm. Gök gürültüsü geliyor bana. Ben Bedran Encü‘yüm. 12 yaşındayım. Ben Abdulsellam Encü‘yüm. Top seslerini duyarsan yardımıma gel.

Ben Nevzat Encü‘yüm. Roboski mezarlığında bana da bir yer ayırın. Ben Şervan Encü‘yüm. Cesaretli olsaydınız elime düşerdiniz. Ben Mahsum Encü‘yüm. Mahsumum ben beni öldürün. Ben Hamza Encü‘yüm zalim git belanı bana bulaştırma.

Ben Adem Ant‘ım. Arkadaşlarım gitti ben de onlara yetişmeliyim. Ben Nadir Alma‘yım. Mezarıma çiçekler ekin. Ben Salih Ürek‘im. Acaba ölümüm zalimin gözünü doyurur mu? Ben Mehmeh Ali Tosun‘um. Beni beyaz kefene sarmayın, ben beyaz karın beyazlığından sıkıldım. Ben Özcan Uysal‘ım. Kabristanda açılan hangi kısım benim? Ben Seyit Enç‘im beni unutmayın.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu