Emek

BEDAŞ’ta Direniş Coşkuyla Sürüyor!


İstanbul: BEDAŞ işçileri, direnişlerinin 96. gününde Galatasaray Lisesi önünde
“BEDAŞ’tan atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankartın arkasında bir araya geldi.

Lise önünden sloganlar eşliğinde Taksim Tramvay Durağına doğru yürüyüşe geçen işçilerin, coşkusu dikkat çekiciydi.

Açılan pankartın en önünde direnişte olan işçilerin çocukları, ellerinde Enerji-Sen’e ait bayraklar ile anne ve babalarının haykırdığı sloganlara tüm şen halleriyle katıldılar. Pankartın hemen arkasında BEDAŞ’ın kadın direnişçilerinin “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Susma haykır taşerona başkaldır”, “BEDAŞ şaşırma sabrımızı taşırma” vb sloganları, alkışları ile coşkuları İstiklal Caddesinde yankılandı.

 

Kiğılı mağazası önüne gelen BEDAŞ işçileri, burada “Kiğılı işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları ile Kiğılıdan atılan işçilere destek olduklarını haykırdılar.

Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen işçileri Emeğe Ezgi “BEDAŞ işçisi yalnız değildir” pankartıyla karşıladı.  Çavbella şarkısını Emeğe Ezgi ile hep birlikte söyledikten sonra yürüyüşlerine devam eden işçiler, Türk Hava Yolları binasının önünden geçerken de “Hava da karada direniş var” , “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla direnişteki işçilerin mücadelelerinin bir olduğunun altını çizildi. Burada kısa bir konuşma yapan Enersi-Sen Başkanı , Kamil Kartal THY direnişlerine bin selam, mücadeleniz mücadelemizdir” dedi.

 

Yürüyüş, BEDAŞ işçilerinin direniş çadırında noktalandı. İşçileri burada da sanatçı Pınar Aydınlar karşıladı. Önce Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal söz aldı ve Türkiye’de süren savaşa değindi. “Her gün onlarca genç insan süren kirli savaş nedeniyle toprağa verilmektedir. Bunun için artık bir şeyler yapılmalıdır” diyen Kartal, amaçlarının sadece maaşlarını üç-beş kuruş artırmak olmadığını, uygulanan baskı ve zulmün ortaya kaldırılması için mücadele ettiklerinin altını çizdi. Kamil Kartal, aynı zamanda tüm diğer iş kollarındaki direnişlerin ortak bir mücadele hattı çizdiği taktir de başarıyla sonuçlanabileceğini vurguladı. Daha sonra bir işçi tarafından basın metni okundu.

“Gücümüz örgütlülüğümüzden geliyor!”

AKP ve patronların sınıf düşmanlıklarını daha rahat uygulamak için kendilerini örgütsüzleştirmeye çalıştığını, ancak ENERJİ-SEN üyesi işçilerin buna izin vermeyeceklerini vurgulayan BEDAŞ işçisi Mustafa Turna, “bizler biliyoruz ki var olan her direnişteki işçi kendi talepleri için mücadele etmiyor, aynı zamanda işçi sınıfının mücadelesini de yükseltiyor. BEDAŞ yönetimi, taşeron şirketi ve AKP hükümeti bilmeli ki karşılarında örgütlü enerji işçileri var. Bizler işimizi alana dek çadır kurmaya, slogan atmaya, halaylar çekmeye devam edeceğiz!” diyerek sözlerini bitirdi.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından Pınar Aydınlar kısa bir konuşma yaptıktan sonra Emeğe Ezgi ile birlikte Çavbella parçasını söyledi. Ardından söylenen halaylar parçaları ile işçiler ve eyleme, direnişe destek veren Partizan, Mücadele Birliği, YDK, Liseli Genç Umut ve diğer pek çok devrimci-demokratik kitle örgütü söylenen türkülerle halaylar çekti. Etkinlik atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ:http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu