Manşet

BEDAŞ Direnişi Zaferle Sonuçlandı!

İstanbul: Enerji-Sen’de örgütlü olan BEDAŞ işçilerinin direnişi, 14 Aralık günü yapılan görüşmeyle birlikte zaferle sonuçlandı. Enerji-Sen sendikası ile patron arasında yapılan görüşmede, işçilerin işe iade talebi kabul edildi. Sabah saatlerinde yapılan görüşmenin ardından gelen zaferi, işçiler; saat 15.00’da Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na yaptıkları bir yürüyüşle kutladılar.

Galatasaray Lisesi önünde saat:15.00’tetoplanan kitle, buradan ajitasyon ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Kitlesel bir şekilde gerçekleşen yürüyüşte; “ biz haklıydık biz kazandık”, “susma haykır taşerona başkaldır”, “direne direne direnişle zafere”, “BEDAŞ’ta direniş kazandıvb. sloganlar atarken; çeşitli devrimci-demokrat oluşumlar da yürüyüşe destek verdiler.

Taksim Meydanı’na gelindiğinde ise işçiler adına sözü ilk olarak Enerji-Sen Başkanı Kamil Kartal aldı. Kartal; taşeron sistemine karşı BEDAŞ’ın örgütlenme sürecini ve taşeron sisteminin genel olumsuzluklarını anlatarak, BEDAŞ’ın hukuki mücadeleyi sürdüreceğini ve zaferin taşeron sisteminde bir gedik açtığını söyledi. Daha sonra ise; direniş boyunca dayanışma içinde oldukları Dev-Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na devretti sözü. Çerkezoğlu da; işçi sınıfının haklarını mücadele edilerek kazanılacağı ve BEDAŞ direnişinin büyük bir adım olduğunu belirtti. Daha sonra ise; Halkevleri Başkanı Oya Ersoy ve Nakliyat iş başkanı Ali Rıza Küçükosman da birer konuşma yaparak direnişi selamladı.

Sık sık sloganlarla kesilen konuşmaların ardında ise; işçiler zaferlerini halaylarla kutladılar. İşçiler coşkulu halaylar çektiği sırada biz de Özgür Gelecek Gazetesi olarak Enerji-Sen Başkanı Kamil Kartal ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Ö-G: Direnişiniz sabahki görüşmenin ardından zaferle sonuçlandı. Neler düşünüyorsunuz? Kısaca fikirlerinizi alabilir miyiz?

Kamil Kartal: Öncelikle belirtmek istiyoruz ki, davalarımız devam edecek bizim. Davalarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz çalışan işçilerin hepsinin asıl işverenin işçileri olması noktasındaki ısrarımızı devam ettiriyoruz. Bu süreç devam ettiği müddetçe de davalardan çekilmeyeceğiz.

Bunun ötesinde; esas söz konusu olan şey; 208 gündür işçilerin kararlı bir şekilde direnç göstererek, ciddi bir irade ile taşeron sisteminde bir gedik açılmasıdır. Bu güne kadarki uygulamalara baktığımızda; Taşeron sistemi astıkları atsak, kestikleri kestik ve hiçbir yasa tanımayan bir sistemdi. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Biz kendi emeğimizle ve kendi mücadelemizle bu direnişi kazanmaktan ve işe dönmekten son derece mutluyuz.

Önümüzdeki süreçte daha farklı mücadele ve direniş süreçleri de yaşanacaktır, bunu biliyoruz. Taşeron sistemi devam ettikçe böylesi sorunlarla karşılaşacağımızın farkındayız. Şimdiki yaşadığımız süreç, olumlu örnek olması ve birikime katkı sağlaması açısından, bize yol göstermede önemli bir deneyim sağlamış oldu. Bu noktada da sınıflar mücadelesine önemli bir katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu