Güncel

BDP okulları boykot çağrısı yaptı

İstanbul: BDP İstanbul İl örgütü  TZP Meclisi’nin yürüttüğü anadilde eğitim kampanyası kapsamında çocukların bir hafta okula gönderilmemesini destekleyeceklerini açıkladı.

Bugün saat 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde yapılan açıklama ile basına duyuran BDP İstanbul İl örgütü; “Sayın Abdullah Öcalan özgürlüğü için, Kürtçenin resmi dil olması için, Kürdistan’ın statüsü için biz devletin sistemini ret ediyoruz” pankartını açtı. Kürtçe-Türkçe “Anadilde eğitim istiyoruz” sloganı atılan eylemde çocukların katılımı dikkat çekiciydi.

BDP Genel Merkez yönetimi adına yapılan konuşmada, 20 milyon insanın 90 yıldır kendi dilini kullanamamasının devletin utanılacak yüzü olduğu, kendinden olmayanı öteleyen TC’nin asimilasyon politikasının ilkokullarda “andımız”ın her gün okutulmasıyla başladığı vurgusu yapıldı. Konuşmada; Anadil hakkı pazarlık için kullanılmak istiyor. Oysa anadil yaşamın ve kimliğin kendisidir, kutsaldır, vazgeçilmezdir” dendi.

Açıklamayı İl Eşbaşkan Yardımcısı İlkay Yenigün okudu. Yenigün açıklamada “Bir dilin eğitim, kültür ve kamusal alanda kullanımına engel olmak, bir başka ifadeyle yok oluşuna zemin hazırlamak insanlığa karşı suç işlemektir. Bu noktada anadilde eğitim, insani ve temel bir haktır. Herkes bu haktan eşit olarak yararlanmak durumundadır” ifadelerini kullandı.

BDP İstanbul İl Örgütü talepleri yerine getirilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ve bu temelde duyarlı kesimleri bir hafta sürecek “okulları boykot” eylemine destek vermeye çağırdı.

Eylem Mezopotamya Kültür Merkezi’nin erbani grubunun gerçekleştirdiği müzik dinletisiyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu