GüncelUncategorized

Basel’de Taksicilerle dayanışma eylemi

İsviçre: UNIA sendikasının düzenlediği, taksicilerle dayanışma eyleminde taksiciler, taksileri olmadan sokaklara yürüdüler.

1 Ekim’de gerçekleşen eyleme, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak Elinizi taksicinin cebinden çekin!” başlıklı yürüyüş öncesi çıkartmış olduğumuz çağrı metinlerimizi dağıtarak, eyleme katıldık.

Yapılan yürüyüşe 100 yakın taksici, tepkilerini düdük çalarak ve sloganlar gösterdi.

Marktplatzdan başlayan yürüyüş Rathaus içine girdiklerinde taleplerini dile getirdiler, ve orada Kanton Meclisine bir dosya sunularak yürüyüşe devam edildi.

Taksiciler Toplu iş sözleşmesinin bitmesinden kaynaklı yeni bir toplu iş sözleşmesi ve genel taleplerini dillendirdiler.

Sokaklarda düdük çalarak ve biz taksiciyiz sloganları atılarak Spegelhof takı güvenlik Departman’ın önüne gelindi. Burada Taxsi taleplerini dile getirerek, taleplerini sıralayan bir plaket bıraktılar.

Bu talepler genel olarak toplu iş sözleşmesini yeniden yapmak ve bu sözleşmenin yaşam standartlarına uygun hale getirilmesini gerektiği ve bununla birlikte; 12 ve 16 frank olan saat ücretlerinin değiştirilmesi, polisin sürekli gereksiz kontrolünden ve cezalarından, Taksicilere yapılan baskıların ortadan kaldırılması için mevcut yasalar değiştirilmesi! 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu