Dünya

Basel’de 19 Aralık anması

İsviçre: “19 Aralık’tan Maraş ve Roboski’ye uzanan tarihi unutmadık, unutturmayacağız” şiarıyla 23 Aralık 2012 tarihinde İsviçre’nin Basel kentinde, ATİK-UPOTUDAK, İGİF, İDHF, BİR-KAR, ALINTERİ tarafından ortak düzenlenen anma etkinliği saygı duruşuyla başladı.

Kurumlar adına yapılan ortak konuşmada, “Tarihin akışına hükmeden sınıf savaşının bir muharebesiydi 19-22 Aralık. Hapishaneleri yakıp yıkan bu savaşın Türk egemen sınıflar bir cephesiydi. Karşı cephede ise dört duvar arasında direnenler, burjuvazinin ilan ettiği savaşı çoktan kabul etmiş ve bedenleriyle, yürekleriyle, çıplak elleriyle savaşan işçi sınıfı ve emekçilerin siyasal temsilcileri olan devrimciler, devrimci tutsaklardı. Bu katliamda 28 devrimci direne direne şehit düştü. Yüzlercesi yaralandı, onlarcası sakat kaldı… 19 Aralık katliamı, devletin en kapsamlı cezaevi katliamıdır. Elbette 19 Aralık aynı zamanda bir deniştir. Devrimci hareketin en kapsamlı zindan direnişidir… Bir kez daha 19 Aralık katliamını lanetlerken, bugünkü mücadelemize ışık olan kahramanlığın yaratıcısı, şehit düşerek ölümsüzleşen devrimci tutsakları, Maraş ve Roboski’de ve onlar şahsında zalimlerin katliamlarında ölümsüzleşenleri anıyor, mücadelemizde yaşatacağımıza dair kararlılığımızı bu gün vesilesiyle bir kere daha ilan ediyoruz. Bugün bu saldırılar artarak sürüyor. Şehitlerimizi anarken, hem devrimci tutsakları sahiplenme, hem de devrim ve sosyalizm mücadelesinde görev ve sorumluluğumuzu bir kez daha eylemli ve örgütlü kılmayı unutmayalım” denilerek konuşma sonlandırıldı.

Ardından hazırlanan sinevizyon gösteriminden sonra, 19 Aralık katliamının tanıklığını yapanların konuşmalarından sonra, yapılan müzik dinletisinden sonra anmak etkinliği sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu