Güncel

Barış Meclisleri; “Vekillerime dokunma!”

İstanbul: Açlık grevlerinin bitirilmesi sonrasında hükümetin BDP milletvekilleri için çıkardıkları fezlekelere Türkiye Barış Meclisleri yaptıkları basın toplantısıyla tepki gösterdi.

Taksim Hill Otel’de bir araya gelen Türkiye Barış Meclis’i “Vekillerime dokunma” demek için basın toplantısı düzenledi.

Meclis adına yapılan konuşmada vekilere dönük “dokunulmazlıkların kaldırılması” konusunda amaçlarının barışın önüne konulan engellerin konuşulması gerektiği ifade edilerek “Açlık grevlerinin 68. Gününde ölümler olmadan sona ermesiyle toplumun değişik kesimlerinde canlanan barış umutları dokunulmazlar konusuyla yeniden yok edilmek üzere” denildi.

“Dokunulmazlıkların kaldırılması” konusunda başbakanın yalnız olmadığını BDP dışında partilerin de aynı tutum içinde olduğu belirterek, barış için çözümün müzakere zeminin yaratılması olduğunu vurgulandı.  Vekillere dokunulmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Aksi takdirde Türkiye demokrasisi bir kez daha çok derin yara alacak, demokratik çözüm umutları yok olacak” şeklindeki sözlerle açıklamasına verildi.

Ardında Meryem Koray söz alarak, “dokunulmazlıkların kaldırılması” sadece BDP’li vekiller için değil bizler açısından da bir tehdit olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Koray’dan sonra Gencay Gürsoy, Erdoğan’ın Kürt halkını yok saydığını ve buradan kendisine ekmek çıkmayacağını anladığı için çeşitli oyunlara başvurduğunu dile getirdi.

Deniz Türkali ise “kime neyi şikâyet edeceğiz ki, 30 yıldır süren bir savaş var, kadına yönelik şiddet tavan yapmış durumda, şimdi de vekillerin ‘dokunulmaz lık’larının kaldırılması tartışılmakta” diyerek gerçek üstü bir ülkede yaşar gibi olduğunu dile getirdi.

Basın toplantısı 1 Aralık Cumartesi saat 17.00’de Tünel’de yapılacak “vekillerime dokunma” yürüyüşüne çağrı ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu