Manşet

Barış Anaları Ankara’daydı…

Ankara: Barış Analarının 3 Ekim günü Açlık Grevleri Direnişi’ne destek vermek ve dikkat çekmek için başlattığı eylemler süreci bugün Sakarya’da gerçekleştirilen basın açıklaması ve eylemle sonlandırıldı.

TUHAD-FED’in örgütlediği ve Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerinin destek verdiği eylemlilikler kapsamında; 30 Ekim günü Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması ve oturma eylemi, 31 Ekim günü Adalet Bakanlığı’na yürüyüş (yürüyüş engellendi, analar oturma eylemi yaptı), 1 Kasım CHP Genel Merkezi’yle görüşme, 2 Kasım günü Sincan F tipi önünde eylem ve bugün (3 Kasım) Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“53. Gün Kemal Pir’in de şehit düştüğü günün vaktidir”

Bugün, açlık grevlerinin 53. gününde Sakarya’da gerçekleştirilen eylemde “Çocuklarımızın ölümüne izin vermeyeceğiz! Talepleri kabul edilsin / TUHAD-FED” pankartı açan Analar taleplerin kabul edilmesini, ölümlerin durdurulmasını haykırdılar.

Basın açıklamasından önce sürece dair yapılan konuşmada, Kemal Pir’in de açlık grevlerinin 53. gününde şehit düştüğü, bunun gelinen noktanın vahametini gösterdiği vurgulandı.

 

“Öldürerek ölmeyin!”

Son eylemin basın açıklamasını bir barış anası okudu. Yapılan açıklamada tutsakların sağlık sorunlarının ilerlemiş olduğu vurgusu yapılırken İHD’nin hazırladığı rapordan da şu bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı; “Diyarbakır D ve E tipi Cezaevlerinde 40. Güne kadar B1 vitamini verilmediğinden, buradaki tutsaklarda mide kanaması, halsizlik, makatta kanama başlamıştır ve benzer sorunlar Kandıra 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevi ile Bolu F Tipi Cezaevi, Siirt E Tipi Erkek ve Siirt E Tipi Kadın Cezaevlerinde de vardır. Ayrıca raporda Kandıra’da 1 ve 2 No’lu cezaevlerinde bulunan tutsakların görüşmelerde, gardiyanların ve müdürün tavırlarından ilerleyen günlerde müdahale olacağını anladıkları söylenmiştir.”

Anaların geçmişte 20 hapishaneye eşzamanlı olarak yapılan ve hayata dönüş olarak adlandırılan 32 mahkûmun hayatına mal olan müdahalelerin tekrar olmasını istemedikleri söylenen açıklamada, 30 Ekim’den beridir Ankara’da olduklarını ancak AKP ile görüşülemediği belirtildi.

Açıklama, “İktidarın geçici yürütücüleri olarak lütfen insan olmaktan çekinmeyin. Tutsaklara kulak verin. Kibrinizin tutsağı olmayın. Vücudunu açlığa yatırmış her insan, insanlığın direnci ya da ölümüdür. Öldürerek ölmeyin.” denilerek bitirildi.

 

AG“gemi değil, onların niyeti bozuk!”

Basın açıklamasının ardından çocukları tutsak birçok barış anası çocuklarının katledilmesine izin vermeyeceklerini belirten açıklamalar yaptılar.

Oğlu Hatay E Tipi’nde tutsak olan bir ana, telefonda konuştuğu oğlunun dün gardiyanların kendisine müdahale ettiğini ve arkadaşlarıyla birlikte direndiklerini söylediğini anlatırken, devletin müdahale edeceğini söylediğini, bunu kabul etmediklerini, Kürt dilinin özgürlüğünü ve Öcalan üzerindeki baskıların sonlandırılmasını istediklerini söyledi.

Yine Sincan Hapishanesi’nde açlık grevinde olan çocuğuyla konuşan diğer ana da, çocuğunun durumunun kötü olduğunu, ciddi kilo kaybının yaşandığını, taleplerin bir an önce kabul edilmesini vurguladı. Egemenlerin neden barış istemediğini soran diğer bir ana ise, “çünkü barış zordur, savaş kolaydır.” dedi. Öcalan’la görüşmeler için gemi bozuk denmesine de; “biz gemi alalım o zaman, Kürtler bir değil 10 tane de gemi alır! Ancak gemi değil, onların niyeti bozuk” diye cevap verdi.

 

Anaların ardından da KESK adına direnişi selamlayan ve bir an önce gerekenin yapılmasını talep eden bir konuşma yapıldı.

 

Partizan’ın da aralarında olduğu Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin sürecin başından beri içinde olduğu eylemliliklerin sonuncusu da TUHAD-FED’in destek veren bütün kurumlara, sahiplenen herkese ettiği teşekkürle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu