Manşet

Bakırköy hapishanesi abluka altında

İstanbul: Bakırköy Kadın Hapishanesinde bu sabah saatlerinden itibaren çok sayıda asker, Özel Harekât Polisi ve jandarma ile 4 tanede ambulansın sevk edildi Her hafta Bakırköy kadın kapalı hapishanesi önünde Abdullah Öcalan ve devrimci yurtsever tutsaklar üzerindeki protesto eden TUAD’lı aileler, bu haftaki eylemlerinde asker ve polis ablukası ile karşılaştı. Hapishane önünde açıklama yapan aileler “Cezaevlerinde ölümlere son hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı pankart açarak “devrimci tutsaklar yalnız değildir” sloganlarını attılar. Aileler adına açıklama yapan Mahmut Taşdan hapishanelerde tecritin giderek ağırlaştığını ve Abdullah Öcalan’ın görüşünün halen engellendiğine dikkat çekti. Sabah erken saatlerde hapishane içine polis jandarma ve özel harekât polislerinin yanı sıra ambulanslarında sevk edildiği belirten Taşdan, hapishane içinde nelerin yaşandığını öğrenemediklerini belirtti.

Adeta “OHAL” ilan edilmiş

Aileler adına hapishane teğmeni ile bir görüşme yapan Mahmut taşdan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada tutsakların hem Bakırköy’deki hemde İmralı’da Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla duvar ve dolapları yumrukladıkları ve bu kapsamda askeri önlemlerin alındığı şeklinde bir bilgi aldığını anca bu bilginin gerçekliği yansıtmadığını belirtti. Alınan askeri önlemlerinde bundan kaynaklı. Açıklamanın ardından polis ailelerin yol üzerinde durmasına dahi müsaade etmedi. Adeta “OHAL” alanı gibi hapishane kulelerine uzun namlulu silahlı 3 er kişilik askeri birliklerin yerleştirildiği dikkat çekti. Panzer ve çok sayıda çevik kuvvetin bulunduğu hapishane çevresinde ayrıca çeşitli yerlere konumlandırılmış. Öte yandan ailelerin yakınlarıyla görüşmelerine de izin verilmiyor.

Avukatların kimliklerine el konulmak isteniyor

Avukatların savcılık özel talimatı ile içeri alınmayacağını belirten nöbetçi askerler ayrıca avukatların kimliklerini almaya çalışıyor. Jandarmanın bu keyfi tavrı nedeniyle avukatlar ve nöbetçi askerler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı tartışmanın sakinleşmesinin ardından   avukatlar müvekkilleri ile görüşmek için hapishaneye giriş yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu