Güncel

Aydın’da Kürtlere saldırı

H. Merkezi: Ülke tarihinde ve özellikle de Kürt halkı nezdinde önemli bir yeri olan linç kültürü, “ileri demokrasi” yaşadığımız bugünlerde de sürüyor.

Doğdukları, büyüdükleri şehirlerinden devlet zulmüyle ayrılmak zorunda kalan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri de Ege Bölgesi. Bu bölgede yaşayan Kürtler birçok defa linç saldırılarıyla, ırkçı provokasyonlarla karşılaştı. Linç saldırılarının dünkü adresi ise Aydın’dı..

Faşistlerin dilinde “Doğulular”

Aydın’ın Köşk ilçesinde kenevir ektiği iddia edilen Bingöllü bir kişiye ait eve saldıran bir grup, daha sonra “Doğulu” diye tabir ettikleri Kürtlerin ev ve iş yerlerine saldırırken, Aydın’ın birçok yerinde de sıçrayan olaylarda gece boyu Kürtlere yönelik saldırılar gerçekleştirildi.

Köşk ilçe merkezinde karşılarına çıkan Erzincanlı bir Kürt gencini linç eden faşist grup, araya girmek isteyen bir kadına da şiddet uyguladı. Köşk’e uzaklığı 20 km olan Umurlu beldesinde de Organize Sanayi Bölgesi karşısındaki yol kenarında incir, zeytin ürünlerini satan 4 Kürt silahla vuruldu.

Gece boyu süren olaylar sonunda 4’ü silahla olmak üzere toplam 10 kişi yaralandı.

Olaylar sırasında ilçeye gelen ve Kaymakam, Emniyet Müdürü, Vali Yardımcısı, askeri yetkililerle görüşen BDP Aydın İl Başkanı Raif Kanat, daha önce burada bir Bingöllü vatandaşın uyuşturucu işine bulaşması bahane edilerek parti üyelerinin işyerlerine saldırıldığını belirterek, şunları söyledi; “Uyuşturucuyla hiçbir bağı olmayan bu kitleye saldırılmıştır. Büyük bir güvenlik zafiyeti vardı. Gece saat 2’ye kadar bu gruplar ilçe meydanındaydı. Yetkililer ve ilçenin seçilmişleri ile yaptığımız görüşmelerin ardından saldırgan grubu ancak dağıtabildik. Ancak ne jandarmanın ne de polisin bu gruplara dönük bir müdahalesi oldu. Saldırılar nedeni ile gözaltına alınan bile yok.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu