Manşet

Aydın ve Sanatçılardan Duyarlılık Çağrısı

İstanbul: Aydın, sanatçı, yazar, akademisyen ve gazeteciler hapishanelerde 51. güne giren açlık grevi direnişini hatırlatarak AKP hükümetine seslenerek “adım at” çağrısı yaptılar.

1 Ekim günü saat 14.00’te Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen kitle burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi..

Üzerlerine açlık grevindeki tutsakların isimlerinin yazıldığı, “… 51 gündür açlık grevinde” yazılı siyah önlükler giyen sanatçı ve aydınlar, alkış ve sloganlarla Taksim Tramvay Durağı’nda oturma eylemine geçti. Açıklama öncesi Siirt E Tipi Cezaevi Gulan Kılıçoğlu ve Dilşah Kocakaya ile Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan Mazlum Tekdağ’ın gönderdiği Kürtçe ve Türkçe mektupları okundu. Kitle her mektubu coşkulu alkışlarla selamladı.

Mektupların okunmasının ardından eyleme rahatsızlığından dolayı katılamayan Edebiyatçı Vedat Türkali’nin kendi sesinden kaydettiği mektubu dinletildi. Türkali mektubunda, kritik aşamayı geçen açlık grevlerine dikkat çekerek şunları söyledi: “İnsanı canından bezdirici baskılar sonucu, 51 gündür açlık grevine yatan Kürt yurttaşlarımızın sayısı 685 kişi oldu. 60’ı aşkın kişi için ölüm günleri başlıyor. Siyasal egemenliği tekelinde tutan iktidarı, muhalefetiyle Türkiye ‘devlet partileri’ , her tarihsel önemdeki olay gibi bugün de çözümsüzlük tutumunda yarışıyorlar. İnatla savundukları bu çözümsüzlük yolu akıllarınca korudukları devlette kanlar içinde kalmasına neden oluyor. Tüm insanlarımıza acılar yaşamaktan başla bir şey kazandırmıyor. İktidarı tekeline almış örgütlü, karanlık gücün-iktidarın son yalanı bu açlık grevleriyle bir kez daha ortaya çıktı.”

Başbakan Erdoğan’a devletin etkin yöneticisi olarak bu sorunun çözümü için çağrıda bulunan Türkali; “ ‘Devlet pazarlık etmez’ diyor Sayın Başbakan. Devlet vatandaşına zulüm de etmez Sayın Başbakan. Olayı lütfen tersine yansıtmayın. Kimsenin sizden pazarlık beklediği yok. İnsanların kafatasları içinde beyinleri vardır. O beyinleri yerine, kullanım süresi çoktan çağ aşımına uğramış teneke konserve kutuların içinde beslenen kişilerle aklı başında kimse pazarlığa kalkışmaz Sayın Başbakan. Kafanızla işimiz yok bizim. Ama insan olarak her halde bir kalp taşıyorsunuzdur. Vicdanlı olmak gerekir. Temel insanlık hakları için ölüme yatmış bu kişiler sizin kafanıza değil bu olması gerek vicdanınıza sesleniyor Sayın Başbakan. Şu anda bu koca alanı dolduran her dilde, her dinde, her inançta, her yaşta, her işteki on binlerce, tüm ülkemizdeki milyonlarca insanlarımız gibi Sayın Başbakan, vicdanın sesini bekliyor sizden. Evet, çözüm yolunu açmanızı, kanı durdurmanızı, ölümlere son vermenizi beliyor. Koca bir ülkenin sorumlu yöneticisi olarak temel görevinizdir bu. Bağışlayın, sonunda sormak zorunda kalırsak vicdanım da yok mu diyeceksiniz Sayın Başbakan?sözleriyle AKP hükümetine ve devlete yönelik tepkisini dile getirdi.

Türkali’nin mektubunun okunmasının ardından, eylem katılan sanatçılar, “Serhildan jiyane” ve “Uyu deme” parçalarını seslendirdi. “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı oturma eylemi alkışlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu