Dünya

Avrupa’da emekçiler hayatı durdurdu!

H.Merkezi: 14 Kasım Çarşamba günü Avrupa’nın birçok ülkesinde emekçiler greve gitti. Portekiz ve İspanya’da yapılan 24 saatlik genel grevler Avrupa’da hayatı durdurdu.

İtalya’da CGIL adlı sendikanın çağrısı ile 4 saatlik greve giden emekçiler 100 tane de miting gerçekleştirdi, sendika ve öğrenciler Mario Monti hükümetine ve kemer sıkma politikalarına karşı sokaklardaydı.

Yunanistan’da da greve giden emekçiler trafikte yoğun aksaklıklara yol açtı, Belçika’da ise grev trenlerin tamamen devre dışı kalmasına neden oldu.

Grevlerden dolayı birçok uçuşun iptal edilmesinin yanı sıra Opel, Nissan, Volkswagen, Seat gibi birçok şirketin üretimi tamamen durdu.

Sendikaların verdiği bilgilere göre emekçilerin yüzde 80’ni greve katıldı. Tren ve uçak trafiğinin yanı sıra Postane, Hastane ve Eğitim alanları da devre dışı kaldı.

İspanya’nın birçok kentinde polis ve kitle arasında çatışma çıktı.

Polisin verdiği bilgilere göre öğle saatlerine kadar 70 kişi gözaltına alınırken 35 kişi de yaralandı. İtalya’da ise eylemciler parlamento ve devlet kuruluşlarına taş ve yumurta attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu