Emek

Ağustos’ta en az 71 işçi hayatını kaybetti!

Erzingan: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı raporda, Ağustos ayında en az 71 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Kar hırsı patronların gözlerini öylesine döndürmüştür ki iş güvenliğini sağlayamayacak kadar aciz olduklarını tekrardan göstermiş, emek sömürüsünü son derece katmerleştirmişlerdir. Gerçeklik kendini inşaatlarda, fabrikalarda, madenlerde, elektrik direklerinde, mevsimlik tarım-orman sektöründe, dizi setlerinde bir kez daha işçi cinayetleriyle haykırmıştır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Ağustos ayı raporunda “Yaz mevsimi devam ediyor tarım-orman işçilerinin ölüm haberleri giderek artıyor. Sektörde bu ay 18 işçi hayatını kaybetti.  Muğla’da orman yangınını söndürme çalışmalarını yürüten helikopter düşerek yandı ve 5 işçi aramızdan ayrıldı… İnşaatlarda çoğunluğunu düşmelerin neden olduğu 14 ölüm yaşandı… Enerji sektöründe ise dört bir yandan elektrik çarpması haberleri geldi. Ağustos’ta 9 arkadaşımız hayatını kaybetti… Madenlerde ve büro-eğitim-sinema sektöründe 6’şar, nakliye ve metalde 5’er arkadaşımız aramızdan ayrıldı” denildi.

Eflatun Film’in yaptığı ve TRT’de gösterilecek olan “Şubat” dizisinin setinde çalışmakta olan 3 işçi bayramın ikinci gününde geçirdikleri trafik kazasında can verdi. İşçiler 20-21 saat çalışıyorlardı.

Yaşanan ölümlerle ilgili set işçileri sordu:Eflatun Film’in “Şubat” dizisi setinde kaç sigortalı var soruldu mu hiç? Sorulmadı sorulmayacak. Sigortasız, kötü şartlarda, kötü yemeklerle, parasını alamadan, günlerce düzensiz yaşayarak uyku bile uyumadan setlerde sürünen insanların içler acısı hali devam ediyor. İnsanlar evinde akşamları 45 dakika yerine 90 dakika eğlensin, kanal reklam yayınlasın, patron para kazansın diye hayatlarına kıyılan insanlar adına soruyoruz. Daha kaç kişi ölmelidir? Günlerini feda edip bilmediği bir işin içine bırakılıp, işi yetiştiremediği için patronundan fırça yiyen ve uykusuz bir şekilde bayram gecesi evine gönderilirken ölen işçiler adına soruyoruz: Daha kaç kişi ölmelidir?

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin belirttiği rakamlara göre 2012 yılının ilk sekiz ayında tüm iş alanlarında 559 işçi öldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu