Emek

Ağustos ayında en az 147 işçi yaşamını yitirdi

İstanbul: İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclis’i Çapa Hastanesi Monoblok önünde yaptığı basın açıklamasıyla Ağustos ayında yaşanan iş cinayetlerinde en az 147 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

“Çalışırken ölmek, hastalanmak is-te-mi-yo-ruz!” yazılı pankart açılan eylemde, “Taşeron çalışma ölüm demektir”, “Sağlık işçisi köle değildir” sloganları atıldı.

Basın açıklaması öncesi iş cinayetleri ve “6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu”nda yapılan değişiklik üzerini forum gerçekleştirildi. Konuşmalarda geçmişte Çapa Hastanesi’nde yaşana iş kazaları, cinayetleri ve sık sık karşılaşılan sorunlar aktarıldı. Forumda ayrıca Enerji Sen üyesi Bedaş işçilerinden Süleyman Keskin’de konuştu. Mücadele çağrısı yaptığı konuşmasında Keskin sözlerini, “Biz kazanacağız bunu biliyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Basın açıklaması öncesinde Ortadoğu’da süregele savaş ve katliamlara dikkat çekilerek, “Yaşanan acıları ancak biz işçiler ve yüzyıllardır birlikte yaşayan ezilen halklar önleyebiliriz” denildi.

 Eylemde basın açıklamasını Dr. Coşku Canıvar okudu. Canıvar, iş “kazası” adı altında iş cinayetlerinin aralıksız sürdüğünü belirttiği konuşmasında, “Yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiğimiz ve emek- meslek örgütlerinden gelen bilgiler ışığında tespit edebildiğimiz kadarıyla Ağustos ayında en az 147 işçi hayatını kaybetti” dedi.  Cinayetlerin yaşandığı sektörlere dair bilgi veren Canıvar, 50 tarım emekçisi, inşaat sektöründe 26 işçi, taşımacılıkta 14 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Canıvar, ucuz iş gücü olarak görülen 15 kadın işçi ve 21 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Sağlık emekçilerinin de çalışma koşullarının can güvenliğini tehdit eden ortamda gerçekleştiğini belirten Canıvar, İSKİ’nin yapması gereken tıkalı kanal açma işlemini yapması için hiçbir güvenlik önlemi almadan görevlendirilen Zafer Açıkgöz’ün durumuna dikkat çekti. Temizlik işlemi sonucu çeşitli şikâyetlerle acile başvuran Açıkgöze akut hepatit tanısı konduğunu belirten Canıvar, “26 Haziran’da karaciğer nakli gerçekleştirildi. Zafer arkadaşımızın tedavisine halen devam edilmektedir. Görevi olmadığı halde hiçbir güvenlik önlemi alınmadan lağım temizliği yaptırılan arkadaşımızın sağlık durumu ortadadır” dedi.

Sağlık emekçilerinin çalışma koşullarlından kaynaklı bu örnektekine benzer birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Canıvar, “Sorunları çözmek için mücadele verecek, sağlığımıza ve geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu