Güncel

ATİK Eğitim Kampı Gerçekleştirdi

GIESSEN: Bugün krizin geldiği evrensel boyut ve bununla birlikte her alanda artan hak gaspları ve yoksulluk gerçekliğinden kaynaklı olarak denilebilir ki, günümüzde  işyeri çalışması ve  sendikal  mücadelenin sınıf mücadelesi açısından bilince çıkarılması daha etkin ve belirgin bir çalışmayı gerektirmektedir. Emperyalist-Kapitalist sistemin emeğe yönelik saldırılarının boyutlandığı günümüzde, sendika ve sınıf çalışmasının anlamı büyüktür.

ATİK de uzun yıllardır  var bu konu üzerine ciddi çalışmalar yapmaktadır. ATİK, bu çalışmaların devamı olarak 5–6 Ekim tarihlerinde sınıf çalışması ve sendikal çalışma üzerine eğitim kampı gerçekleştirilmiştir. Bu kampta hem teorik anlamda eğitim yapılmış hem deneyimler paylaşılmış hem de önümüzdeki dönemde neler yapılacağı üzerine tartışmalar yapılmıştır.

Almanya’nın Gieben kentinde yapılan kampa Avrupa’nın birçok bölgesinden birçok kişi katılmıştır. 5 Ekim Cumartesi günü öğleden sonra saat 2’de başlayan kampın birinci gününde Sendika eğitim uzmanı Volkan Yaraşır, sınıf çalışması ve sendial çalışma üzerine eğitim vermiştir. İkinci günde ise ATİK Konseyi üyesi ve ATİF yönetim kurulu başkanı olan Süleyman Gürcan, ATİK’in önümüzdeki dönemde nasıl çalışmalar içine gireceğine ve bir bütün faaliyetçiler olarak önümüzdeki dönem neler yapılacağına dair bir sunum gerçekleştirdi. Kampın kapanış konuşmasını ise ATİK başkanı Yılmaz Güneş gerçekleştirdi.

 

“Esas yönümüzün işçi mücadelesini yükseltmek “

ATİK yönetim kurulu üyesi Süleyman Gürcan pratik anlamda sınıf mücadelesi ve bunun parçası olan sendikal mücadelede neler yapılabileceğine dair sunum yaptı. Üretim alanlarında taban örgütlenmesi nasıl yaratılabileceğine dair yöntemler önerdi. Taban örgütlenmesi işçilerle ilişkilenmenin, onlar arasında güven kazanmanın ve samimiyetin önemine vurgu yaptı. Sendikalarda veya fabrikalarda temsilcilikler elde etmenin veya üst kademelerde yer almanın kötü olmadığı ve aksine bazı noktalarda yardımcı da olabileceğini ama bizim esas meselemizin taban örgütlenmesi olduğunu çünkü sendikalara ve fabrikalarda  esas yönümüzün işçi mücadelesini yükseltmek yönü olduğunu vurguladı.

 

“Sendika ve sınıf mücadelesine özel bir yoğunlaşma gösteriyoruz”

Kapanış konuşmasını ATİK başkanı Yılmaz Güneş yaptı. Yaptığı konuşmasında, artık bu konuşulan şeylerin pratiğe geçirilmesinin zamanının geldiği ve bundan sonra bütün faaliyetçilerin bu eksenli çalışmalar içerisine girmesi gerektiği vurgulandı. Bir süredir sendika ve sınıf mücadelesi konularına özel bir yoğunlaşma gösterdikleri ve bu yönlü çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Bu anlamda  Nisan  2014 de yapılacak “işçi konferansının” çağrısını yaptı ve bu konferansın öneminden bahsetti.

Ayrıca Yeni Kadın’ın başlatmış olduğu kampanya hakkında konuşuldu. Söz alan Yeni Kadın yönetim kurulu başkanı Zeynep Şakar, kampanyada kadının görünmeyen ev içi emeği ve iş alanında esnek üretim içindeki emeği konusunun işleneceğini ve bu konunun günümüzde artan işsizlik ve yoğun şekilde geliştirilen esnek üretim politikalarıyla birlikte ne kadar büyük sorun haline geldiğini ifade etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu